CHP Çorum Milletvekili Köse: Valilikte Olan Belgeyi Yok Sayıyorlar

ERKAN KARACA

CHP Çorum Saylav Tufan Köse, Çorum Valiliği kayıtlarında olan evrakın bulunmayan sayıldığını sav etti. Köse, Çorum’un Sungurlu ilçesinde OSB’da yapılan barut fabrikasıyla ilişkin tahsis edilen alanda yapılan ümran değişikliğine itiraz olduğu halde, askıya çıkıldığını ve il kayıtlarında olan evrakın bulunmayan sayıldığını söyledi.

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, bugün CHP Çorum İl Başkanlığı’nda matbuat toplanhtısı düzenledi. Valiliği kayıtlarında olan evrakın namevcut sayıldığını kanıt fail Köse, Haziran ayı başında CHP Kadro Başkanvekili Özgür Mutlak Özel’in kendisini aradığını belirtti.

“GEREKLİ İZİNLER ALINMADAN İMAR PLANI ASKIYA ÇIKARILDI”

CHP Çorum Mebus Tufan Köse şunları söyledi:

” Ticaret Bakanlığı’nda iki pare bürokratın Sungurlu Kombinasyon Endüstri Bölgesinde yapılmak istenen ümran planı değişikliğinin getirdiği benzeri hizip izinler alınmadan ümran planlarının askıya çıkarılacağını bildirdi. Bana gönderdiler. İnceledik gerçekten üstelik askıya çıkmamıştı amma söyledikleri husus üstelik şuydu İmar Planını değiştiriyorlar, İmar Planı değişikliği amacıyla gâh kamu kurumlarının görüşlerinin alınması araç. Nedir örneğin? Tarım Bakanlığı’nın görüşünün alınması araç.  Bu çekim yapmanın askıya çıkarmanın şartı yani. İşte TEİAŞ yetkilileriyle benzeri kavil yazmak gerekiyor. Onun sözleşmesinin yapılması araç fakat ondan sonraları siz planı askıya çıkartabilirsiniz diyerek aynı topluluk bilgiler verdiler. Akıllıca mu bu doğru. 17 Haziran’bile  askıya çıkmış bunun birlikte bilgisi geldi.”

“YATIRIMA İTİRAZ DİLEKÇESİ HAZIRLAMAK AKILLICA OLMAZDI”

Köse, bire bir milletvekili olarak itiraz dilekçesine imza atmasının akilane olmadığını söyledi. Köse açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu işler manipülasyona ve dezenformasyona çok makul amal. Biz ne yaparsak yapalım doğruyu söyleyeceğiz amma hem mebus kendisine gelip, şahsen itiraz dilekçesine imza alaşağı etmek akıllıca imkânsız. Sonuçta benim görevim değil, Çorum’üstelik bu işleri istekle özne aynı acun avukat var. Hem işini bayıla bayıla fail hisse senedi sağlığı güvenliği uzmanları var.  Ego Veli Tığ’ı buldum.  Kendisine böyle böyle tıpkı konu var dedim kendisi da hazırlayıp itiraz dilekçesini sundu. Yer büyük problemlerden birisi şu; Veli Tığ itiraz yapıyor. TEİAŞ ve Tarım Bakanlığı’nın izni olmadan askıya çıkartamazsınız diyor imzalamış vermiş.  Buna bir cevap geliyor. Çorum Valiliği İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü 7 Orak Ayı 2022’dahi tıpkı karşılık veriyor.  Bunların hepsi resmi kayıtlar.  Ege Tığ’ın verdiği dilekçeye tıpkı makbuz işareti yapıyorlar. 24.06.2022 tarihinde 24564 numarası ile pusat yapıyorlar. Kim vasıta yapıyor. Çorum Valiliği yapıyor.  Uran Uygulayım Bilimi İl Müdürlüğü’hangi devretme ediyor.  Devamında Sanayi ve Uygulayım Bilimi İl Müdürlüğü bire bir karşılık yazıyor Ege Kılıç’a ilanı kesinleştiriyorlar itiraz olduğu halde yani mamure planını kesinleştiriyorlar.  Böyle tıpkısı hasse alıyor Veli Kılıç Noterden bire bir alfabe alıyor.  Sizin 24 Haziran evrak vasıta numaranızda şu diyor, itiraz dilekçesi olduğu halde planı neye bakarak yaptınız böyle şeyler duyuyoruz diyor. Bu evrakları basın mensuplarına dahi vereceğim. Bakın Valiliğin kayıtlarında olan belgeye namevcut diyorlar.

“ONAYLANAMAZ MADDELERİN EKLENDİĞİ GÖRÜLDÜ”

Nezaret diyor ki. Bakanlığımız marifetiyle onaylanan Çorum Sungurlu Tevhit Endüstri Bölgesi ilave ümran planı değişikliği 17.06.2022 tarihinden itibaren bakanlığımızın web sayfasında ve Çorum Valiliği’nin car panosunda 1 hafta süre ile zar edilmiştir. Akıllıcasına zar edilmiştir. Planlanan askı süresi içerisinde tarafınızca Çorum Endüstri ve Uygulayım Bilimi İl Müdürlüğü’nüze yapmış olduğunuz itiraz bağ B kayıtlı ekinde bakanlığımıza iletilmiştir. İtirazda ezcümle bakanlığımızca onaylanan bayındırlık planının ekincilik dışı kullanma izni alınmadan ve TEİAŞ protokolü imzalanmadan onaylandığının anlaşıldığı bu yönde Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün akıllıca görüşü alınmadan ve TEİAŞ protokolü imzalanmadan bayındırlık uygulanması onaylanamaz maddelerinin eklendiği görüldü.”

Share: