Chp, İşsizliğin Nedenlerinin Araştırılması İçin Verdiği Takrir, AKP ve MHP’li Vekillerin Oylarıyla Reddedildi

CHP, Tokat’taki işsizliğin nedenlerinin araştırılarak aylaklık nedeniyle ortaya sâdır sorunların tespiti, aylakçılık sorununun çözülmesi ve lazım önlemlerin alınması üzere Sedir Araştırması açılmasını istedi. CHP Mebus Bayrı Durmaz, “Yetik eş gücü, akademisyenler bir bir ülkeyi boşanmak zorunda kalıyor. Seçme 4 gençten biri, bırakınız ancak zarfında göçü, daraç dışında varagelmek istiyor” dedi. Takrir, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

TBMM Umumi Kurulu’nda CHP, işsizliğin nedenlerinin araştırılmasını, avarelik dolayısıyla ortaya çıkan sorunların çözülmesi ve önlemlerin alınması talebiyle Sedir Başkanlığı’na verdiği Divan Araştırması önergesinin, farklı önergeler önüne alınarak bugün görüşülmesini önerdi.

“ÜLKENİN GENÇLERİ GELECEĞİNİ DAR DIŞINDA ARIYOR”

CHP Grubu namına önergeyi açıklama üzere Tokat Mebus Kadim Durmaz söz aldı. İşsiz yurttaşların sayısına ilgi calip Durmaz, ” Türkiye’üstelik tembel sayısı 8 milyona dayandı; atanamayan öğretmenler, hemşireler, kültür mühendisleri, engelliler, veterinerler ve bir nice iz erbapları. Üniversitelerin sayısını artırmakla işsizlerin tahsilini elden bir dört sene elan artırarak, bu ülkede planlama yapmadığınız için metin ayrımsız sonuca varamıyoruz. Yirmi almanak SELIM Parti iktidarıyla gelinen noktada ülkenin gençleri geleceğini sınırlı dışında arıyor” dedi.

“ULAN AKP VE MHP, GENÇLERİMİZİ KAYBEDİYORUZ, HABERİNİZ VAR MI”

Durmaz, güre işsizliğe ve göçe değinirken, “Olgun eş gücü, akademisyenler bir bir ülkeyi fırlamak zorunda kalıyor. Temas 4 gençten biri, bırakınız daraç zarfında toprak kayması, elverişsiz dışında yaşamak istiyor. Gençlerin yüzde 96’sı bedbaht, yüzdelik 82,4’ü maltalık standartlarından mutlu değil, yüzde 66’sı gelecekten nevmit, yüzde 27’si ülkesini tahavvül etmek istiyor. Sadece 2021’den bugüne kadar 2 bin 417 doktorumuz daraç dışına gezmek zorunda kaldı. Ey AKP ve MHP, gençlerimizi kaybediyoruz, haberiniz var mı” sözleriyle AKP ve MHP’yi eleştirdi.

“BU EKONOMİK ŞARTLARDA GÖZLERİN İÇİ IŞILDAYAN BIRICIK KİŞİ İSE SAYIN NEBATİ’DİR. TÜRK MİLLETİNİN İSE GÖZLERİNİN FERİ SÖNMÜŞTÜR”

CHP’nin önergesi üzerine İYİ Öğür Grubu namına Ankara Milletvekili İbrahim Halil Ağızcıl alay aldı. İktidarın tutum politikalarını eleştiren Ağızcıl, “asgari ücretin 8.500 Türk lirası yerine açıklanmasının bir anda akabinde işsizlikle alakalı bir önergeyi görüşüyor olmamız sonuç basamak önemlidir zira Türk milleti asgari sevap ve aylaklık beyninde sıkıştırılmış, bire bir ekonomik merhametsizlik düzenine mahküm edilmiştir. Memurlarımızı dışarıda bıraktığımızda işçilerimizin yüzde 60’tan dahası asgari ücretli çalışmaktadır. Asgari ücret adının anlamını çoktan kaybetmiştir. Şirketlere maaş dikte etmekten öteye gitmemektedir. Bu enflasyonla 8.500 liranın üstelik ayrımsız kıymeti olamayacağını biraz ay zarfında göreceğiz. Bu ekonomik şartlarda gözlerin içi ışıl biricik dirilik ise sayın Nebati’dir. Türk milletinin ise gözlerinin feri sönmüştür” dedi.

“BİZ BILE ORALARI AYRILMA EDİP HICRET ETMEK ZORUNDA KALDIK”

HDP İstanbul Saylav Mehabetli Kenanoğlu, kendisinin de Tokatlı olduğunu vurgularken, CHP’nin önergesi konusunda şunları söyledi:

“Memleketim Tokat, çokça kalın birlikte musahabe ettiğim, gittiğim, sevdiğim, doğduğumuz topraklar. Tabii, doğduğumuz topraklarda doyamadık ve tığ üstelik oraları ayrılma yazar göç etmek zorunda kaldık, bu kişilerden birisiyim ben birlikte. 2019-2020 yılları arası verilere bakarak, TÜİK rakamlarına bakarak Tokat dijital anlamda bildirme haddinden fazla göç veren memleket, 41 bin 746 birey bambaşka illere benim kadar göç etmek zorunda kalık amma isim bazında değerlendirdiğiniz antlaşma Gümüşhane ve Bayburt’tan bilahare 3’üncü sırada kayran alıyor Tokat’ın barhana nüfusu. Evet, insanlar münasebet doğdukları yerlerden göç ederler? Yani Tokat özelinde bunu konuşuyoruz, bilcümle iller açısından bu uygulanan. Bittabi kim doyamadıkları için yani uyum imkanları, orada yaşama imkanları, tahaffuz imkanları kalmadıkları amacıyla göç etmek zorunda kalıyorlar.”

“BİZ İKTİDARA GELDİĞİMİZDE 69 BİN 828 SİGORTALI VARDI, ŞU ANDA BU CIRIM 140 BİNE ULAŞMIŞ DURUMDA”

CHP’nin önergesi üstüne akıbet sözü AKP Grubu yerine Tokat Mebus Mustafa Aslan kullandı. Aslan, “Tokat genelinde sigortalı sayısı nedir diye baktım. Biz iktidara geldiğimizde 69 bin 828 sigortalı vardı, şu anda bu misil 140 bine erişmiş durumda. Tokat, herhangi bir alanda; erişim, eğitim, turizm, sanayi ve ekin alanındaki yatırımlarla büyümeye devam ediyor. 7 çoğalan ovamızda, 1 milyon dekar arazide toplulaştırma çalışmalarımız devam ediyor. Yine, 500 bin dekar arazide merbut sulama çalışmalarımız bitmeme ediyor. Gene, 500 bin dekar arazide sınırlanmış sulama çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah, bu yatırımlarla birlikte, bütün beraber Tokat’ı elan bile büyütmeye çalışacağız” diye niteleyerek konuştu.

CHP’nin önergesi, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Share: