Çin ve Jamaika Liderleri Diplomatik İlişkilerin 50. Yılını Kutladı

BEİJİNG, 21 Son Teşrin (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Jamaika Umumi Valisi Patrick Allen, iki büyüklük ortada diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. sene dönümü zımnında Pazartesi haset birbirlerine tebrik mesajı gönderdi.

Xi, Jamaika’nın, İngilizce konuşulan Karayip bölgesinde Çin ile diplomatik münasebat kuran evvel ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Xi akıbet 50 yılda, Çin-Jamaika ilişkilerinin her ant gür aynı gelişme ivmesini koruduğunu, iki tarafın politik karşılıklı güveni derinleştirdiğini, pratik işbirliğinde mübarek sonuçlar elde ettiğini ve halkları arasındaki dostluğu artırdığını birlikte sözlerine ekledi.

Xi, Kovid-19 salgını karşısında Çin ve Jamaika’nın birbirlerine yardım ettiğini ve koronavirüsle kolektif savaşarak iki talih arasındaki dostane gelişim birliğine bakir tıpkısı ivme kazandırdığını söyledi.

Xi, Çin-Jamaika ilişkilerinin geliştirilmesine balaban ehemmiyet verdiğini ve 50. sene dönümünü yıpranmamış tıpkısı başlangıç noktası kendisine alarak değişik alanlarda işbirliğini derinleştirmek, efdal nitelikli Göbek ve El işbirliğini kolektif heveslendirmek, Çin-Jamaika ciddi ortaklığını bakir tıpkısı düzeye germek ve kullanılmamış dönemde ortak bire bir geleceğe eş bire bir Çin-Jamaika topluluğu inşa etmek için Allen ile alay malay çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Allen ise, Jamaika ile Çin arasında diplomatik bağların kurulmasından bu yana iki büyüklük arasındaki dostça ilişkilerin çeşitli alanlarda işbirliği ile sürekli geliştiğini ve bunun cesurluk donör sonuçlar verdiğini söyledi.

Allen, Jamaika’nın Çin ile işbirliğini güçlendirmeye ve ciddi ortaklıklarını henüz üstelik derinleştirmeye amade olduğunu bile sözlerine ekledi.

Yine Pazartesi haset Çin Başbakanı Li Keqiang ile Jamaika Başbakanı Andrew Holness beyninde de düğme tebrik kartı mesajı alışverişi gerçekleşti.

Jamaika’nın Karayipler bölgesinde Çin’in önemli ayrımsız işbirlikçi ortağı olduğunu belirten Li, Çin’in halklarına elan aşkın yarar bulmak için mühim ortaklığı henüz birlikte derinleştirmek ve takviye etmek için Jamaika ile çalışmaya amade olduğunu de sözlerine ekledi.

Holness ise, Jamaika’nın Çin’in konuşu büyümesi ve sosyal kalkınmasına verdiği altın desteği haddinden fazla ölçüm ettiğini ve ülkesinin, mühim ortaklığın iki devlet halklarına kâr sağlamasını bulmak için Çin ile işbirliğini güçlendirmeye devam etmeye amade olduğunu söyledi.

Share: