ÇUKUROVA’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

ADANA, Sazak, Hatay ve Osmaniye’de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü dolayısıyla Adana’nın Seyhan ilçesi Gaye Mumcu Meydanı’nda merasim düzenlendi. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene, Adana Valisi Süleyman Elban, 6. Kolordu ve Birlikte Hususi Kuvvetler Başbuğ Yardımcısı Sancak Nihat Ergün, Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, milletvekilleri ve ateşin neşeli katıldı. Ilbay Elban, Tuğgeneral Nihat Ergün ve Belediye Reisi Zeydan Karalar törene katılanları selamlayarak, bayramlarını kutladı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik mesajının okunmasının peşi sıra törende mütekellim Ilbay Elban, “Ilkin Gazi Mustafa Kemal Atatürk gelmek için hem ulusal halas mücadelesinde hem bile ondan sonraki dönemde bu ülkenin kurulmasında, ilerlemesinde, gelişmesinde seve seve canını vermiş bilcümle şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş cemi gazilerimizi yağmur ve minnetle anıyorumö dedi.

Kutlamalar kapsamında planlı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri arz edildi. Öğrencilerin okuduğu şiirler, el oyunları gösterisi ve tören yürüyüşü izleyenler eliyle iri zevk topladı. Mersin Ağacı’birlikte mülevven 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması

MERSİN

Sazak’dahi 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda tebrik töreni düzenlendi. Törene, Ilbay Büyük Hamza Pehlivan, Akdeniz Mıntıka ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Boşluk, Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, mıntıka milletvekilleri belediye başkanları, şehir protokolü, gaziler ve öğrenciler katıldı. Ilbay Pehlivan, Tuğamiral Göz ve Başbuğ Seçer’in törene katılanları selamlamasıyla başlayan tebrik, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti. Törende enformasyon eden Vali Güreşçi, tam vatandaşların 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Konuşmaların peşi sıra açıkgöz komandoların tüfekli hareketler gösterisi ve kabadayı oyunu iri alkış aldı. Tören geçit resmi ile akıbet buldu.

HATAY

Hatay’da 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yapılış sene dönümü etkinlikleri kapsamında Antakya’da tören düzenlendi. Vali Rahmi Doğan’ın makamında tebrikleri kabulünün arkası sıra, Sıra Caddesi’nde geçit töreni düzenlendi. Törene Ilbay Rahmi Doğan’ın birlikte Garnizon Komutanı Piyon Miralay Tarık Ağır Sıklet, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Cidal, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaşın katıldı. Kutlamalar, geçit töreni ile serencam buldu.

OSMANİYE

Osmaniye’üstelik Heybet Bahçeli Bulvarında tören düzenlendi. Törene Ilbay Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanı ve 39. Mekanize Piyade Liva Başkan Yardımcısı Topçu Albay Hakan Büyükbaş ile Şehremini Şayan Karaca, öğrenciler ve haddinden fazla sayıda emanet katıldı. Ilbay Yılmaz ve Şehremini Mesabe Esmer, törene katılan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasının arkası sıra, çekinmek duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından mütekellim Ilbay Yılmayan, yaptığı konuşmayla Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Kutlama programı, şiirlerin okunmasının arkası sıra Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı gösterisi ile devam etti. Protokol ve vatandaşlar, mehterin seslendirdiği eserlere ellerindeki Türk bayrakları ile eşlik etti. Samet Aybaba Spor Lisesi el oyunları ekibi ve Osmaniye Belediyesi 7 Aile Halk Oyunları Topluluğu ekibi gösterilerini sundu. Garnizon Komutanlığı Piyon Komando Bölüğünde görevli askerler, Komando Andı’nı okudu. Jandarmanın eğitimli bomba kontrol ve uyuşturucu köpeklerinin gösterisi ise özden izlendi. İl Kurnaz Komutanlığı Hususi Harekat Grup Komutanlığı’na sadık komandoların sunduğu tüfekli gösteri ise büyük beğeni kazandı. Program, merasim geçişi ile sona erdi.

Share: