Cumhuriyetin 99. yılı coşkuyla kutlandı

Çorum’un Sungurlu ilçesinde 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı planlı programla kutlandı.

Şehir Stadyumunda saat 11.00’da başlayan törende Kaymakam Fatih Görmüş, Şehremini Abdulkadir Şahiner öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı. Törende daha sonra saygı duruşu ve İstiklal marşı okundu.

Kaymakam Fatih Görmüş törende yaptığı konuşmasında; “19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde üstelik Türk Milleti karakterine, adetlerine bildirme uygun kendisine dalavere şekli Cumhuriyet Altını İdaresidir diye niteleyerek car ettiği Cumhuriyet Altını Türk Milletine mevdu, bildirme nazik bırakıt ve vazgeçilmez aynı değerdir. Cumhuriyetin ilanı milletimizin oylumlu tarihindeki sunu makro dönüm noktalarından biridir. Cumhuriyet kontak ve el birliği içerisinde cereyan ettiğimizde gayrimümkün denilen şeyleri başardığımızın ispatıdır. Cumhuriyetin sağladığı hazar ve yaşayış ortamı sayesinde ülkemizin temas alanda cesim atılımlar gerçekleştirerek dünyada hatırlı aynı şevket haline gelmiştir. Cumhuriyeti ayakta markajcı yegane bilek milletin kendisidir. Milletimiz Cumhuriyeti yatkın ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. Kaime umursamayan koşulsuz milletindir ilkesi devletimizin temelini oluşturmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, zırh arkadaşları ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimizi gönül borcu ve şükranla anıyorum” dedi.

Kaymakam Fatih Görmüş’ün konuşmasının ardından merasim Cumhuriyet bayramı münasebetiyle düzenlenen uçan top, koşma ve yazmanlık yarışlarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Şiirlerin okunmasıyla devam fail programda, umum oyunları gösterisi izleyiciler vasıtasıyla beğeniyle izlendi. Merasim geçit resmi ile sona erdi.

Törene Ilçebay Fatih Görmüş, Şehremini Abdulkadir Şahiner, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mehmet Çepni, ayn başkanları, kat amirleri, siyasal parti temsilcileri, ekol müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. – ÇORUM

Share: