Diyarbakır bilgelik: DİYARBAKIR – Nazır Ersoy, Talih Firez Yolu Festivali’nde halay çekti

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sur Hars Yolu Festivali’nde, “Şarki’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız. Bu yıl 5’e imdi, önümüzdeki sene 10’a çıkacağız ve her sene bu sayıyı artırarak, bütün illere başarmış olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek.” dedi.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’da planlı Uğur Hars Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Bakan Ersoy, Firez ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Vali Yüksek İhsan Su, Talih Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Abdullah Fellah, YANLIŞSIZ Fırka Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, YANLIŞSIZ Fırka MKYK Üyesi Alaattin Temiz ve DÜRÜST Öğür İl Başkanı Muhammet Mübarek Aydınlık ile “Amida Kurgan ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Siyah Beyaz Zehir Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Kazı İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü aracılığıyla açılan “11. Fotoğraf Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Arkeolojik ve İslami Asar Sergisi”ni gezdi.

Daha bilahare, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Kültür Yolu festivallerinin Beyoğlu Firez Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Bakanlık kendisine bu festivalleri Anadolu’ya yayma kararı aldıklarını söyledi.

“Ati sene arttırma 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Firez Yolu ile başlayan festivallerin Payitaht Hars Yolu Festivali bitmeme ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Müzik Festivali izledi. 1 Ekim’bile Beyoğlu ve Payitaht Firez yolu festivalleri başladı. Demincek Gün Doğusu’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız, Talih Ekin Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını dahi bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5’e bundan sonra, önümüzdeki yıl 10’a çıkaracağız ve seçkin sene bu sayıyı artırarak, hep illere ulaşmış olacağız. Gelecek sene arttırma 5 şehrimiz geliyor, şu ana büyüklüğünde 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, ati yıl nisan ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’birlikte Efes Ekin Yolu Festivali’nin de april ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Inhisar Fabrikası’nın yenileme ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna kadar tamamlanacağını tamlayan Ersoy, aktiflik alanını oluşturarak, april ayına İzmir’i de eklediklerini rapor etti.

Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eylül ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu da Kültür Yolu Festivali olarak himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Kültür Yolu Festivali yerine eylül ayında onu de katmış oluyoruz. 2 şehrimize elan katacağız. Biri galiba Akdeniz Bölgesi, diğeri Trabzon olacak. Çünkü önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek. Sonrasında şişman şehirlerimize, adım adım de Anadolu’ya aksettirmek.”

Bu festivallerin yeryüzü ateşli bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, çünkü fotomaraton ile çokça iyicene fotoğraflar üretilip, bunların içtimai iletişim araçları üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Yabansı ayrımsız coğrafya”

Festivale katılan ışık muhabiri ve dokümanter yapımcısı gazeteci Ateşli Aral bile uygarlığın, “bereketli alem” diyerek tanımlanan, bütün insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde da bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Bura hak etmediği günleri yaşadı. Ama demincek görüyorum kim; Diyarbakır doğruluk ettiğini yaşamaya başlayacak. Zira 3 günden beri buradayım. Bu umut yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan bilcümle

Orta Şark coğrafyasına yayılacak diyorum.” diyerek konuştu.

Fotoğrafın önemine işaret fail Aral, fotoğrafın dünyada genişlik haddinden fazla konuşulan vasıta haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Az Daha 2-3 milyar insanın müzakere diline dönüştü. ve konuşacak bahis çok Diyarbakır’a ilgili. Suriçi’nde yıllar evvel ilk defa alarga görüntü çekmiştim, alışılmadık aynı coğrafya. Artık bakir dönme geliyor âdemiyet amacıyla, Diyarbakır da bunların başlangıcı. Ayrıksı illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu ne Diyarbakır’bile yaptık? Buradaki fotoğrafçı arkadaşlarımız çok amma haddinden fazla deneyimli. Bölgede yıllardır ayrı ayrı etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu kök etkinleri artıralım. Bu benzeri başlangıç. Tıpkısı kent coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında başka kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında çok henüz bereketli tamam.”

Icra Vekili Ersoy ve beraberindekiler elan bilahare Inatçı Burcu’nda açılan “Bükülme Erbil Elvan ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Keçi Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Yavru Eğitimi Aplikasyon ve Araştırı Merkezinde planlı etkinliklere katılan çocuklarla mülaki Ersoy, “Talih Sıra Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ilişkin çekilen fotoğrafların saha aldığı sergiyi üstelik gezdi, çalışmalarla ilgilendiren hikmet aldı.

Share: