Diyarbakır, milyonluk yatırımlarla metropole dönüştü

Diyarbakır, milyonluk yatırımlarla metropole dönüştü

Kayapınar İlçe Kaymakamı ve Uray Komutan Vekili Arif Karaman:

“Bu kentin bire bir yanı zaman aynı yanı ana şehir”

“Bu hizmetlerimiz son 1 yılda toparlanmış ve hayata geçirilmiş yatırımlar, aceleci bitmeme ediyor”

“Bu yılki bütçemiz kestirmece 500 milyonu buldu, bunun 320 milyon kabil aynı rakamını biz takkadak yatırıma ayırdık”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’de, devletin milyonluk yatırımlarla kentin yarısı zaman kokarken yarısı ise modern görünümüyle metropole dönüştü.

Diyarbakır’a devletin desteğiyle dev milyonluk yatırımlar yapılmaya devam ediyor. Kentin iki cephesi hem tarihe çerağ tutarken hem bile metropolleri aratmayan çağdaş yüze dönüştü. Tarihi Talih ilçesinde tarihi yapıtlar restorasyonla bölüm yüzüne daha çok, ülke genelinin çağcıl görünüşüyle bir nice bölgeyi sollayarak metropole dönüşen Kayapınar ilçesi ise, kayyumun stratejisiyle duble yollar, sosyal yaşam alanları ve ötede yapıtlarla doldu. Çabucak şehremaneti aracılığıyla 500 milyon bütçesiyle kaymakamlık geneline kazandırılan asfalt duble yolar, site içi parkeler, haber, görüşme, firez merkezleri, havuzları ve toplumsal spor, yeşil düzlük, yetişek kurumları kurarken, TOKİ, Sağlık Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığının gerçekleştirdiği yatırımlarla milyonları aştı.

“Önümüzdeki sene tahminî 500-600 milyonluk bütçeyi daha yatırıma sunacağız”

Harcadıkları tek kuruş milletin kaynağının seçme dönüş hesabını yaptıklarını söyleyen Kayapınar İlçe Kaymakamı ve Uray Başbuğ Vekili Arif Karaman, önümüzdeki yıl kısaca 500-600 milyonluk bütçeyi henüz vatandaşın yatırım anlamında hizmetine sunacaklarını söyledi. Komutan Karaman, “Diyarbakır ve Kayapınar hemen büyüyor. Sayı Farkı 20 bin, 30 bin nüfusu artıyor buranın. Şehrin Kayapınar’ın aut kısımlarına çıktığımız devir şu gördüğünüz çağcıl binalar çabucacık artıyor. Bunların altyapısı var, yolları var, intikal noktaları var. Tıpkı yandan bile bunlara yetişmeye çalışıyoruz. Kullanılmamış yerleşim alanlarında vatandaşımıza en gani hizmeti sunmak adına. Burada TOKİ’nin birçok yatırımı var. Esenlik Bakanlığımızın yatırımı var. Farklı merkezi yönetsel kuruluşların bir nice yatırımı var. Milli Terbiye Bakanlığımızın çokça vahim okul yatırımı var burada” dedi.

“Bunların hepsi yekun şişman bire bir adisyon tutuyor ve sadece uray yerine dönüp baktığımızda bu yılki bütçemiz kısaca 500 milyonu buldu” diyen Karaman, “Bunun 320 milyon gibi tıpkısı rakamını tığ hemen yatırıma ayırdık. İşte gördüğünüz asfaltlar şehir içi parkeler malumat merkezlerimiz, hanek merkezlerimiz, ekin merkezlerimiz, havuzlarımız hepsi bu dediğim bütçeden yapıldı. İnşallah önümüzdeki yıl kısaca 500-600 milyonluk bütçeyi elan vatandaşımızın envestisman anlamında hizmetine sunacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Benzeri yanı ruz tıpkı yanı ana şehir”

Kayapınar’de 150 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başbuğ Arif Karaman, kente çerağ yakıldığını bire bir yanı uygarlık başka yanı ise metropole dönüştüğünü vurguladı. Komutan Karaman, “Burası Kayapınar bura Diyarbakır, ego değişik meselelerle bunu tabir etmekten sevinme duyuyorum. Diyarbakır’ın bire bir yüzü bin yıllık bire bir medeniyete beşiklik, sülale sahipliği yapan Talih ilçemiz, Diyarbakır’ın diğer tarafı de çağcıl yüzü Kayapınar. Bura 410 bin nüfuslu tıpkısı ilçe. Birkaç ay bilahare 2022 yılı nüfusumuz açıklanacak. Belli bunun üstüne oranlama ediyorum kim geçmişin ortalamalarına baktığımızda 20 bin civarında elan zat üstüne koyacağız” şeklinde konuştu.

İlçenin gelişigüzel geçen dönem ışıldak tıpkı felek olduğunu değerlendiren Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nüfusu, imkanları ve hayat konforu artıyor. Bizim hizmet alanımız genişliyor. İnsanlar artık Kayapınar’dahi yaşıyor. Burası Diyarbakır’ın modern yüzü. Çağcıl Kayapınar. Tığ bile bunu sıkça vurguluyoruz. İnsanların aklına nakşetmek amacıyla. Neden çağcıl diyoruz, mütekâmil bir mimarlık durumu var buranın. Caddeleriyle, yollarının genişliğiyle, spor parkımız gibi birçok örneğe topluluk olmasıyla, gündeş kamu binalarıyla, modern kamu hastaneleriyle, çağdaş ihtişam okullarıyla, gündeş hususi okullarıyla, gündeş binalarıyla, ümranlı siteleriyle, adam başı sakıt yeşil alanlarıyla birçok açıdan Türkiye’deki birçok ilçeden kendini ayırabilen içtima adıdır Kayapınar. Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı hizmetlerimiz ortada, bilgi parkımız, yetişek akademimiz, karı yaşam merkezimiz, kurslarımız, spor merkezlerimiz var dahi var. Bu hizmetlerimiz akıbet 1 yılda toparlanmış ve hayata geçirilmiş yatırımlar, aceleci devam ediyor.”

“Bir Tane kuruş kaynağın herhangi bir dönme hesabını yapıyoruz”

Mecmu kayyumlar kadar kendilerinin de milletin harcadığı bir tane kuruş kaynağın herhangi bir dönüş hesabını yaptıklarını aktaran Komutan Arif Karaman, elan iyi ve bereketli şüphesiz kullanabileceklerini dertleri olduğunu kaydetti. Başkan Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunun amacıyla tıpkısı derdimiz var, bunların hepsi hepimizin cebinden sâdır evlatlarımızın geleceğine yatırmamız gereken vergilerden harcanan nukut. Onun amacıyla haddinden fazla hesaplı gidiyoruz. Tabi kim artık ayrımlı yerlere, değişik noktalara gidiyor, harcanıyor kaygısı, vatandaşımızın olmasın. Onların her birinin alın teriyle verdiği vergilerin kuruşuna büyüklüğünde harcamasını bir hesap içerisinde yapıyoruz. O de bu sonuçları doğuruyor, parkı olmayan, yeşil alanı olmayan, ne bileyim, kıraat salonu olmayan, mahallemiz kalmadı.”

Share: