Diyarbakır’da minik kalpler şehit öğretmenlerin adını fidanlarla yaşatacak

Diyarbakır’dahi öğrenciler yıldırı örgütü PKK tarafından katledilen martir öğretmenlerin anısını keyiflendirmek için onlarca fidanı toprakla buluşturuyor.

Merkez Bağlar ilçesindeki Karı Destek Merkezince (GIYAP) 24 Teşrinisani Öğretmenler Haset dolayısıyla “Bugünün Fidanları Geleceğin Öğretmenleri Şehit Öğretmenler Adına Fidanları Toprakla Buluşturuyor” projesi hayata geçirildi.

Proje ile YOKSULLUK’de mesleki eğitim bilimi gören kadınlar ilkokul ve anne sınıflarında okuyan çocuklarıyla Dicle Üniversitesinin ağaçlandırma sahasında, terör saldırılarında martir olan öğretmenler anısına rekiz dikiyor.

Öğrenciler, Suriye’nin kuzeyinden YPG/PKK’lı teröristlerce Gaziantep’in Karkamış ilçesine 3 çevrim evvel düzenlenen roketli saldırıda şehit olan sarıklı Ayşenur Alkan, Tunceli’de 2017’bile PKK’lı teröristlerce katledilen dershane öğretmeni Necmettin Yılmayan, Batman’ın Kozluk ilçesinde tıpkı yıl karne dağıtım töreninin arkası sıra evine giderken terör saldırısında şehit olan müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın’ın da aralarında bulunduğu onlarca şehit öğretmenin adını yazdıkları ve duygu çizdikleri mülevven kağıtları dahi fidanların yanına dikti.

2 dolaşma boyunca 200 fidanın toprakla buluşturulacağı projede dikilen fidanlara birey suyu verildi.

“Onlar hesabına bu fidanları büyüteceğiz”

Çocuklardan 10 yaşındaki Havin Antrenör, AA muhabirine, direk dikerken çokça heyecanlandığını belirterek, “Fidanımı martir hoca Ayşenur Alkan namına diktim. Bütün öğretmenlerimizi çok seviyorum. Öğretmenlerimiz çokça yaşa.” dedi.

9 yaşındaki Beşir Felek, fidanları martir öğretmenlerin adıyla özenle diktiklerini anlatarak, fidanlara birey suyu verdiklerini belirtti.

10 yaşındaki Elanur Ata, öğretmenleri çokça sevdiklerini anlatım ederek, “Onlar için bugün fidan diktik. Öğretmenlerimiz bizi büyütüyor, biz da onlar namına bu fidanları büyüteceğiz. Bu fidanlar büyüdükçe şehit öğretmenlerimizin anacağız.” diyerek konuştu.

Şehit öğretmenlerin ailelerine seslenen 12 yaşındaki Ece Tayfur ise şunları söyledi:

“Aileleri bilsin ki tığ öğretmenlerimizi çok önemsiyoruz ve onlar bütün bizimle. İlk misil ağaç dikiyorum. Bu fidanı mübalağa etmek istiyorum.”

FIKDAN’dahi kursiyer Ses Rağbet, iki oğluyla dikme dikerek şehit öğretmenleri nazikâne andıklarını belirtti.

Istek, martir öğretmenlere Allah’tan yağmur diledi.

“Öğretmenlerimizi yüreğimizde yaşatacağız”

Bağlar YOKSULLUK Koordinatörü Rağbet Kilolu dahi 24 Son Teşrin Öğretmenler Haset kapsamında lahut görevlerini yaparken şehit olan öğretmenlerin adını diktikleri fidanlarla bile yaşatmak istediklerini anlattı.

Çocukları, geleceği dirilik ettikleri öğretmenlerin bazılarının terör saldırılarında martir olduğunu dile getiren Ağır Sıklet, “Aileleri üstelik bilsin ki şehit öğretmenlerimizi unutmayacağız, onları kalbimizde, yüreğimizde yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Ağır, tüm öğretmenlerin bu düşündürücü gününü kutladıklarını belirtti.

Share: