DSİ’nin Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmaları sürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmalara bitmeme ediliyor.

DSİ Umumi Müdürlüğünden yapılan mukayyet açıklamada, DSİ’nin Çankırı ve Çorum’un ekincilik arazilerinde yetiştirilen ürünlerin daha mebzul sulanması, verimin artırılması ve toprak halkının suya ulaşımının kolaylaştırılması amacıyla var olan imkanları henüz bile iyiye öğütmek için dev projelere imza attığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, projenin tamamlanmasıyla birlikte Çankırı ve Çorum illerinde kâin toplamda 77 bin 50 dekar ekincilik arazisinde çağcıl borulu bütün ile sulama yapılacağını ifade etti.

İş kapsamında Çankırı’birlikte 13 bin 350, Çorum’dahi 49 bin 400 dekar gelmek üzere toplanmış 62 bin 750 dekar alanda çalışmaların tamamlanarak sulamaya açıldığını nâkil Akca, şunları kaydetti:

“Bölgede yapılacak sulu tarım ile 2022 yılı vahit fiyatları ile talih ekonomisine almanak kestirmece 125 milyon lira ulama sağlanması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanmasıyla 2022 yılı vahit fiyatları ile mutluluk ekonomisine yıllık yaklaşık 150 milyon teklik katkı sağlanması hedeflenmektedir. Modern sulama ile tarımda sağlanan mahsul artışları, istihsal deseninin çeşitlenmesi, dikici gelirlerinde aracısız ve bilvasıta artışa sebep oluyor. Bu buut aynı yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, farklı yandan de hayat standardını yükseltiyor. Tımarlı Projesi ile sulamaya açılan arazilerde yetişen kitap çeşitliliğinin ve verimin arttığını gözlemliyoruz. Kül araziler sulamaya açıldığında, tarıma dayalı sanayinin artması ile kesim halkının sosyo-ekonomik kendisine iş göstermesine ulama sağlanacaktır.”

Share: