Düzce Depreminde Evinin Çatısı Beis Gören Vatandaş: “Önümüz Kış, Devletin Bize Erbap Çıkmasını İstiyoruz”

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Düzce’de 23 Son Teşrin tarihinde evinin çatısı engel gören ve destek isteyen yurttaş Mahmur Çiçeği Yönge, “Bize bindi olunmadı. Vali yardımcısına gittim, önümüz kış. Tabak, çömlekçilik benim çatımdan elan mı büyük. Devletin bize sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

Düzce’de 23 Son Teşrin’bile yaşanan 5,9 büyüklüğündeki sarsıntı bir nice evde maddesel zarara neden oldu. Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan Mahmur Çiçeği Yönge’nin oturduğu evin çatısı zarar gördüğünü söyledi. Yağmurlarda adeta evin içre güncek ile oturan Yönge ailesi Düzce Valiliği dahil tamlık resmi kurumlara her an bindi istedi.

“VALİ YARDIMCISI BİZİMLE DALGA GEÇTİ”

Vali Yardımcısı ile görüştüğünü kanıt eden Mahmur Çiçeği Yönge, vali yardımcısının adeta kendisi ile dümen geçtiğini söyledi. Yönge açıklamasında şu ifadelere vadi verdi:

“Muhtarımızın uyarısı ile geçmiş kendisine bina konusunda branda bezi ihmal etmek için bindi alabileceğimiz söylendi. Tığ öz imkanlarımızla branda bezi aldık, faturasını götürdük fakat o bile ödenmedi. Dask’tan 35 bin lira tahsisat daha çok. Bunun 6 binini verdiler fakat evrak yarım diyerek ödeme yapmıyorlar. Vali yardımcısına gittim konuştum, bana kişi çatısının da yıkıldığını söyledi. Milletin debbağ, çanağı elan önemliymiş. Ben Düzceli olduğumdan utanıyorum. Benim sesimi daha ense makamlar duymalı. İçişleri Bakanı geldiğinde aynı ilerleme vardı ama o gittikten sonra bizimle ilgilenmediler. Bu evde tadilata başladım. Henüz kapılarım de takılmadı ancak zelzele çatımızı yıktı. 200 bin lira borçla evi tamirat ettiriyorum. Benim devletten beklediğim dünyalık desteği değil, arz azından faizsiz benzeri güven imkanı. İnsanlara bittabi bindi oldularsa bana dahi bindi olsunlar. Önümüz kış, benim çocuklarım var. Eşim zaten ara sıra çalışıyor kimi zaman çalışmıyor. Şu anda bu çatıyı yaptıracak durumum yok.”

Share: