Ekonomiye ait “er bezi” kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda

TBMM Genel Kurulunda, ekonomiye ilgilendiren tensikat içeren Sağlık Vergisi Kanunu ile Ara Sıra Yasa ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Başkalık Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’nin ikinci bölümü üzerindeki görüşmeler bitmeme ediyor.

Teklifin ikinci bölümü üzerine hezel düzlük İYİ Fırka Mersin Mebus Behiç Polat, merkezi idare bütçe teklifinin, “mazruf namına yorgun, bezgin, lakayt, gönülsüz bire bir siyasi iktidarın yüzünü yansıttığını” savunarak, bu erke yoksunluğunun, ülkenin geleceğine güvenle bakmaları için bildirme balaban handikabı oluşturduğunu söyledi.

Çarenin “kasa” olduğunu ati süren Çelik, “Yeni bire bir kadronun yönetime gelmesi halinde ülkemizin sorunlarının çözümünde önceki adımların atılması balaban tıpkısı moral sağlayacaktır, bu dahi milletimizi ve devletimizi sağlamlaştırılmış kılacaktır. Türk ekonomisinde, bundan 150 yıl eski ekonominin görünümü adeta günümüze taşınmış gibidir.” dedi.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, başına taktığı zabıta şapkasıyla kürsüye çıkarak, er bezi yasa görüşmelerinde degaje kitlelerin beklediği maddelerin meydan almadığını, hele emeklilikte yaşa takılanlar, taşeron firmalarda çalışanlar, çırak ve stajyerlerin sorunlarıyla ait kanun tekliflerinin benzeri soy Meclis’e gelmediğini söyledi.

Belediyelerde fariza fail işçi statüsündeki koruyucu zabıtaların bile kadroya geçirilmesi gerektiğini belirten Gürer, “657’ye tabi benzeri polis memuru ile belediyede ortaklık işçisi olan zabıta memuru bir görevi yapıyorlar. Bire Bir denetime gidiyorlar, çarşıdalar, pazardalar, yıkımdalar, ruhsattalar, kontroldeler ama hakka geldiğiniz ant onların hakkını vermiyorsunuz. Böyle tıpkısı mantıkla bu olaylara andırmak ayrımcı tıpkı zihniyetin ta kendisidir.” eleştirisinde bulundu.

-“1876’dan beri Türki konuşulur bu Meclis’te”

HDP Van Saylav Garaz Sarısaç’ın, ” DOĞRU Fırka, Ukrayna’bile barış ve müzakereyi yeğleme bedel amma söz konusu Kürt sorunu olunca aklına ilk kimyevi silahlar ve çekişme gelir.” sözlerine MHP Düzce Mebus Beklenti Yılmaz “Bu tıpkısı iftiradır”, MHP Eskişehir Mebus Mukavim Nurullah Azmak üstelik “Teröristle Kürt’ü karıştırmayın” sözleriyle reaksiyon gösterdi.

Sarısaç’ın konuşmasını Kürtçe namına tamamlaması üzerine MHP Gaziantep Mebus Yüce Muhittin Taşdoğan, “Ne konuştuğunu bilmiyoruz. Anlamadığımız şeyleri söylüyorlar. Bunu gelenek haline getirdiler. Biz Türki konuşulmasını istiyoruz.” şeklinde denk verdi.

Bu sırada HDP Kadro Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş’ın “Bütün istediğini konuşur, seni ilgilendirmez.” sözlerine İYİ Fırka Ekip Başkanvekili Akreditasyon Dervişoğlu üstelik “İstediğini konuşamaz Meral Eş. 1876’dan beri Türki konuşulur bu Meclis’te.” diye aksülamel gösterdi.

Share: