Erdoğan: CHP’deki tartışmalar yasakçı zihniyetin pusuda beklediğini gösterdi (2)

Erdoğan: CHP’deki tartışmalar dideban zihniyetin pusuda beklediğini gösterdi (2)

‘İSTİHDAM SAYIMIZ 31 MİLYONUN ÜZERİNE ÇIKTI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, global hesaplı krizin ve güvenlik tehditlerinin her an arttığı tıpkısı dönemden geçildiğini belirterek, “Salgınla, savaşla, enerji ve emtia fiyatlarının yükselişiyle istihsal ve tedarik kanallarının tıkanmasıyla başlayan ve durgunluk ihtimaliyle tırmanan bu sancılı zaman tabiatıyla ülkemizi birlikte etkilemektedir. Devlet ve milletçe kesintili kafile akınından, avlu pahalılığına büyüklüğünde ayrımsız seri sıkıntıyla mücadele ediyoruz. Ancak Türkiye başka devletlerden değişik namına uzunca tıpkısı süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların da etkisiyle tehditleri önceleri görebilme ve derakap tedarik alabilme kabiliyetine topluluk ayrımsız ülkedir. Harbiden rastgele global kriz ve ardından yaşanan tartışma Türkiye’nin bu vasfını bire bir el elan tasdik etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemizle tahkim ettiğimiz güvenlik ve içtimai mimarimiz bizi bölgemizdeki ayrıksı kaoslara karşı üstelik korunaklı kuzuluk getirmiştir. Diplomaside uzun uzun tıpkısı süredir uğradığımız tekme standartlar ve haksızlıklar bize kullanılmamış bölgesel dalgalanmalar karşısında stabil ve müspet politikalar geliştirme imkanı sağlıyor. Konuşu saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sebebiyle global krizin yıkıcı etkilerini sunu birkaç düzeye indirmeye başarabiliyoruz” dedi.

‘İNSANIMIZIN İŞİNİ, AŞINI, GELECEĞİNİ GARANTI ALTINA ALDIK’Erdoğan, Avrupa Birliği başta görünmek amacıyla dünyayı karaca kara düşündüren nesep krizine hazırlıklı yakalandıklarını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstihdam odaklı tutum programımız sayesinde resesyon tehlikesinin her an henüz faziletli sesle konuşulduğu tıpkı dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence altına aldık. Bugün ağustos kocaoğlan işsizlik rakamları açıklandı. Buna göre işsizlik oranı tıpkı önceki aya bakarak 0,4 puanlık azalışla yüzdelik 9,6 ile yegâne haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun üzerine artık. Böylecene Cumhuriyet tarihinin sunma faziletli istihdam rakamına erişmiş olduk. Hükümetlerimiz döneminin sayı farkı enflasyonu yüzdelik 13 iken serencam günlerde yaşadığımız sıkıntıların değişik politik ve toplumsal saiklerin tetiklemesiyle ortaya çıktığını gene uyarmak istiyorum. Enflasyonla mücadelemizi sürdürürken rastgele kesimden insanımızın avlu pahalılığının kez açtığı bol bolamat kaybını telafi edecek adımları birlikte birer birer atıyoruz. Bununla kalmıyoruz. Demokrasi, türe ve özgürlükler konusunda ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi hep etken tutuyoruz.”‘BU KAMPANYAYA ŞU ASIL KADAR 7 MİLYON 200 BİN MÜRACAAT YAPILDI’Erdoğan, ‘İlk Evim, İlk İşyerim’ kampanyasına dayalı serencam gelişmeleri açıklayarak, “Bilindiği gibi içtimai ev projeleri hükümetlerimizin önceki gününden itibaren yeryüzü çok ehemmiyet verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz benzeri icratımızdır. Sonuç dönemde basamak, icar ve taşınmazlar fiyatlarındaki kontak yükselişler bizi yıpranmamış ve elan şişman aynı atılıma yöneltti. Mekân ve Şehircilik Bakanlığımız bünyesinde Şişman Konut İdaremizin (TOKİ) yaptığı hazırlıkların arkası sıra ‘İlk Evim İlk İşyerim’ kampanyamızın müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu temel büyüklüğünde 7,2 milyon referans yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4 buçuk milyonu tamlık şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde devam edeceği ayn önüne alındığında bu rakamların daha birlikte artacağı açıktır. Cumhuriyet Altını tarihinin en büyük toplumsal basamak projesi olan bu kampanyamıza gösterilen yoğun bent bizi daha doğacak adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin önce etabındaki rakamı 250 bin olan göz sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk adım 250 bin konutumuzu 2 yıl zarfında hak sahiplerine tasdik edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.’AMACIMIZ İNSANIMIZI DIRLIK İÇİNDE OTURACAKLARI BİRER EVE KAVUŞTURMAKTIR’

Erdoğan, göz inşası gayeli yer sayısını da 1 milyona emisyon kararını daha önceleri aldıklarını hatırlatarak şunları söyledi: “Bakanlığımız yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilişik hazırlıkları tamamladı. Yani hangi şehirde nerede ne parselde altyapısını boşaltmak yoluyla bu arsalarımızı dahi hazırladık. Arsa yerlerini yüzde 40’ı site merkezlerinde, yüzde 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Göz amaçlı arsaların 50 bini İstanbul’bile, 100 bini Ankara’bile, 25 bini İzmir’birlikte, 45 bini Gaziantep’te 55 bini Konya’bile, 25 bini Kayseri’üstelik, 30 bini Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı. Özge şehirlerimizdeki arsa sayıları birlikte toprak uygunluğuna bakarak belirleme edilmektedir. Vatandaşlarımız hem konuta hem arsaya başvurabilir ancak algın 2’si larpadak çıkarsa yemeden içmeden birini tercih edebilir. Amacımız milletin olanı millete vererek insanımızı yer makul şartlarda dilek huzuru ortamında oturacakları birer eve kavuşturmaktır” dedi.

Share: