ESKİŞEHİR – Ekincilik öğrencileri kendilerine tahsis edilen arazide istihsal yapacak

Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesindeki Çok Programlı Rum Lisesi’nde tahsil gören tarım bölümü öğrencileri, kendilerine tahsis edilen birer dekarlık (1 dönüm) tarım arazisinde hem istihsal yapacak hem dirimsel elde edecek.

Ilçe koordinesinde Sarıcakaya Belediyesi ile Sarıcakaya Milli Terbiye Müdürlüğü beyninde, ekincilik öğrencilerinin, öğrendiklerini uygulayabilmeleri amacıyla aynı tören düzeni imzalandı. Bu kapsamda belediyeye ilgili 36 dekarlık yerey 10 yıllığına Sarıcakaya Çok Programlı Küçük Asya Lisesine tahsis edildi.

Tahsisin arkası sıra toprak, herhangi bir öğrenciye birer dekar olacak şekilde bedel yerine taksim edildi. Ekincilik bölümünde tahsil gören 28 mektepli, okullarını bitirene büyüklüğünde kendilerine sunulan arazide sezonuna bakarak istihsal yapabilecek.

Öğrencilerin her birine 4’er zeytin ağacı birlikte zimmetlendi. Okuldan çapa, kürek ve kazma alarak öğretmenlerinin nezdinde araziye giden öğrenciler, mesul oldukları zeytin ağaçlarının bakımını yaptı.

Zeytinliğin yanında kendileri amacıyla verilen birer dekarlık arazide çalışan öğrenciler lavanta ekti.

İlk etapta lavanta, buğday ve zeytin üretimi planlanan proje kapsamında, tarım öğrencilerine ayrıca tahsil süresi süresince Eskişehir Tecim Odası ve bire bir firmanın desteğiyle maaş mecmu 500 teklik burs imkanı sunuldu.

Sarıcakaya Kaymakamı Hasan Çakır, AA muhabirine, tarımın cümle dünyada öneminin çevrim geçtikçe arttığını belirterek bu çerçevede Çokça Programlı Küçük Asya Lisesi bünyesinde tarım bölümünü faaliyete geçirdiklerini söyledi.

Çakır, “Sarıcakaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uray Başkanlığı beyninde kaymakamlığımızın koordinatörlüğünde imzalamış olduğumuz protokole binaen ekincilik bölümü öğrencilerimize üstelik birer dönümlük arazi tahsisi gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz ekincilik bölümünde öğür oldukları bilgileri uygulama fırsatı buldukları için birlikte şu dakika halihazırda ekimimize devam etmektedirler.” ifadesini kullandı.

Sarıcakaya Belediye Reisi Hüseyin Çam, tarım ilçesi adına tarım alanlarını geliştirmek ve çocukları tarıma alıştırmak için lisede aynı ekincilik bölümü açıldığını hatırlattı.

Ekincilik bölümü öğrencilerine arkalamak üzere belediyeye ilişik 36 dönümlük araziyi okula tahsis ettiklerini dile getiren Çam, “Amacımız öğrencilerimizi hem tarıma alıştıralım, hem birlikte buradan gelir elde etsinler. Elde ettikleri gelirle okullarına bindi olunsun. Bu yaşta dirimlik elde ederek tarımdan soğumasınlar. Tarımsal üretimin önemini anlasınlar diyerek. Burada böyle bire bir kayran tahsis ettik.” diye konuştu.

Öğrencilerin altyapısının güçlenmesi için bu çalışmada düzlük almaktan bahtiyarlık duyduklarını vurgulayan Çam, “Tıpkı öğrenciye bire bir dönüm düzlük atılmak üzere tahsis ettik. İnşallah biz dahi destek olacağız. Belediye namına altyapısına, yerel ihtiyaçta hangi varsa geri hizmet anlamında gibi. Öğrencilerimizi burada tutundurmak istiyoruz. Hatta açılan okulumuzu tarım lisesine imale etmek istiyoruz. Bütünü tarımsal alanda cümbüş gösteren bir terbiye sahası, altyapısı oluşsun istiyoruz. İnşallah bunu başaracağız.”

“Çocuklara tıpkısı yük veriyoruz”

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Pervin Töre, Türkiye’ye emsal projelerden birisini gerçekleştirdiklerini rapor etti.

Okulda bu yıl yüzde 100’e andıran bire bir doluluk oranı yakaladığını söyleyen Töre, “Çocuklara tıpkısı gravite veriyoruz. Ekmenin, üretmenin tadına varıyorlar. Onun üzere da ego bu projeyi çok önemsiyorum. Burada yetiştirdikleri 36 dekara birlikte biz buğday ekeceğiz. Bu buğdaylardan elde edilen unu dahi tığ Eskişehir merkezde kurduğumuz fırınımızda aldatmak üretiminde kullanacağız. Yani özlük içerisinde bir döngü gerçekleştirmiş olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Projenin hayata geçmesinde kendilerine önderlik özne yöneticilerine teşekkür eden Yol Yordam, “Biz dahi Avrupa Birliği’yle alay malay hazırladığımız düşüncesiz ve dijital tarım projesiyle bu ilk teşrin alanlarına lavantalar kol atölyelerde yağ üretimi yaparak çocuğa ekmenin, üretmenin, mahsul elde etmenin zevkini yaşatarak öğreteceğiz.” dedi.

Okul müdürü Mehmet Salih Çıpa, 2022-2023 eğitim bilimi tedrisat yılında ekincilik alanına sınavla mektepli aldıklarını kaydetti.

Şu an buğday ve lavanta ekimi yaptıklarını belirten Demir, “İlerleyen dönemlerde imkanlar genişledikçe inşallah bu eser çeşitliliği de elan çok artacaktır. Çocuklarımıza ekincilik bölümünü yeğleme ettikleri üzere Eskişehir Tecim Odası eliyle 300 liralık ve Eskişehir’deki bire bir firma eliyle bile aylık 200 lira burs ödemesi yapılacaktır. Pansiyonlarımız var. Kız ve eş pansiyonumuz, öğrencilerimiz pansiyonlarımızda çokça şen bire bir şekilde kalabiliyorlar.” diye konuştu.

Arazide mektepli başına birer dekarlık tıpkısı zimmetleme yaptıklarına değinen Çipo, “Şu zaman sadece 9. sınıf olduğu amacıyla 7 saat uygulama dersi, 4 saat kuramsal öğüt var. Ama 10. sınıfa geçtikçe bu aynı artacak. 10. sınıfta 20 saate çıkma. Henüz bilahare 11 ve 12. sınıfa geçtiğinde haftada 3 aktarılma işletmelerde beceri eğitimi yapacağı için elhak 3 dolaşma tarlaya gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Demir, öğrencilerin okulda haftanın seçme haset tarlada yahut zeytinlikte üretime bitmeme edeceğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Şu zaman öğrencilerimize tarlayı sürdürdük. Öğrencilerimizin ellerinde çapaları var. Çapalarla düzeltiyorlar. Onun dışında lavanta fidesi ektik. Buğdayımız gelecek. Buğday ekeceğiz. İlerleyen zamanlarda tıpkısı de tarlanın benzeri kısmında birlikte domates, biber yahut patlıcan kadar sezona bakarak bu yörede çok yetişen mahsulat yetiştirmeyi düşünüyoruz.”

Share: