Gerektiğinde kendilerini gözetmek düşüncesi bu spora yönlendirdi

Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki cıvıl cıvıl 17 yaşlarında iki lise öğrencileri Sude Yalnıç ve Övgü Bahadır, benzeri müddet önceki başladıkları kick boks sporunda rastgele güzeşte dolaşma kendilerini az buçuk daha geliştirirken, bu spora başlamada kadına taciz ve gayret olayları ile ilgili sâdır haberlerden etkilendiklerini anlattılar.

Bozüyük ilçesinde, Uzakdoğu sporu olan ve sınırlı kurallar çerçevesinde tekme, baskı ve diz tekniklerinin kullanıldığı savunma ve çevik sporu kendisine bildik kick boksa bayanlarda bağlam gösteriyor. 17 yaşlarında iki ortaöğretim öğrencisi Sude Yalnıç ve Medih Batur adlı 2 bacanak, kadına taciz ve hız haberlerinden etkilenerek kick boksa başladılar. İkili spor salonunda yaptıkları antrenmanlar ile kendilerini herhangi bir güzeşte dönüş geliştiriyorlar.

“Bu spora yönelmem çocukken kadına taciz ve gayret olayları ile ilişik sâdır istihbarat beni çokça etkiledi”

Kick boks sporunun hayatına çok şeylerin kattığını belirten Sude Yalnıç, müsabakalara katılarak Türkiye ve Dünya şampiyonası olmayı hedeflediğini söyledi. Çocuk yaşlarında haberlerde gördüğü taciz ve kadınlara güç olaylarının kendisini çok etkilediğini anlatan Yanlıç, “Çocukken kadına taciz ve gayret olayları ile ilgili çıkan duyum beni çok etkiledi. Biraz yıl sonrada mahallede gördüğüm kadına hüküm olayı beni çok etkilemişti ve bu yüzden bu spora başladım. Ailem çok olumlu karşıladı. Benim kararlarımı destekleyen aynı aile olduğu amacıyla çok tıpkısı ağırbaşlılık yaşamadım. Çevremdekilerden da müspet tepkiler aldım. Özellikle karı yerine bu sporu seçmem adamakıllı tepkiler oldu. Hedefim Türkiye ve Dünya şampiyonu kalkmak. Bu spor hayatıma çok şeyler kattı. Toplumsal hayatıma üstelik etkiler yaptı. Ego bu spora okula giderken başlamıştım ve derslerimde çok iyicene olumlar sonuçlar oldu” dedi.

” Amerikalı güreşleri izledim onun yanı sıra filmleri izledim, filmlerdeki hareketler çokça ilgimi çekti”

Filmlerindeki dövüş hareketlerinden kontekst bu spora demet duyduğunu anlatım eden Methiye Keleş ise şöyle konuştu;

“İlk önceki Amerikan güreşleri izledim, onun yanı sıra filmleri izledim. Filmlerdeki hareketler çok ilgimi çekti. Antrparantez serencam zamanlarda kadına şiddet olayı arttıkça bu spora ilgim ve alakam daha da arttı. Kendimde defans gereği duydum. Aileme söylediğimde tek üzücü reaksiyon almadım. artık desteklediler. Çevremdeki herkesten müspet tepkiler aldım. Öncelikle hayata cebin özgüvenim ve motivasyonum arttı. Bunun birlikte daha aceleci hatır ve reflekslerim gelişti. Bayanların rabıta ve alakaları varsa pekâlâ katılmalarına öneririm” dedi.

“Kızlarım önce geldikleri ant gözlerinde tıpkı ışıltı gördüm”

İki kız öğrencinin bu spora alın çok istekli olduğunu nâkil Kick Boks Antrenörü Naci Mercan birlikte, “Teferruatlı senelerdir antrenörlük yapıyorum. O yüzden tıpkı çocuğun bu işi isteyerek mi yahut gelişim olsun diyerek mi geldiğini yüzünden anlayabiliyoruz. Kızlarım önce geldikleri ahit gözlerinde aynı parıltı gördüm. Bunları kıytırık etme isteklerini bile ayırt ettim. Benim da doğrusu eğitmen yerine hakeza tamahkâr gelenlere ayrı benzeri zaafım var. Bunları aldım ve değerlendirdim. Basit kudretli oldular. İlk maçlarında istedikleri performansı elde ettiler” diyerek konuştu. – BİLECİKShare: