Hatay’da üzücü ceylanlarının sayısında yüzdelik 20 artma bekleniyor

Nesli tükenme tehlikesinde olduğu üzere himaye tedbirleri muteber Hatay’daki “gazella gazella” türü dağ ceylanlarının geçen yıl 1280 kendisine belirlenen sayısında, 2022 böylecene yüzdelik 20 çoğalma hedefleniyor.

Çığlık ceylanları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 2019’dahi “Hatay Kötü Ceylanı Aşılanmamış Hayatı Geliştirme Sahası” car edilen Kırıkhan ve Kumsal ilçelerini havi tahminî 13 bin hektarlık alanda yaşamlarını sürdürüyor.

Kentte 2009’dahi yapılan önceki sayımda 150 civarında oldukları belirlenen ve koruma tedbirleriyle popülasyonu sabık sene 1280’e büyüklüğünde ulaşan ceylanlar, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu amacıyla Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince yakından takip ediliyor.

Bölgede, ceylanların korunması için av yasağına uyulmasını sağlayıcı ekipler, neslin devamlılığı amacıyla değişik bilgilendirici icraat birlikte yürütüyor.

Müdahale mucip doğumlar ile salgın çor ve yaralanmalara cebin önce tedavileri üstelik Tarım ve Orman Bakanlığınca 2014’te kurulan Hatay Incitici Ceylanı Istihsal Merkezinde yapılan biberli ceylanları, temas geçen dolaşma küsurat sayılarıyla Suriye sınırındaki araziye canlılık katıyor.

Ömürleri sayı farkı 12 yıl

Natür Siper ve Milli Parklar Hatay Şubesi Kırıkhan Şefi Nuri Akın, AA muhabirine, merkezin eşsiz tanıdık Hatay acı ceylanları türünün devamını sağlamayı amaçladığını söyledi.

Merkezin 52 ceylana karı sahipliği yaptığını tabir fail Akın, “Merkezimize, çobanlar yahut vatandaşlar tarafından kâin annesinden ayrı yavrular ile gaileli ve tutkun ceylanlar getiriliyor. Canlılar ilk müdahalenin arkası sıra hastaneye götürülüyor. Otama sonrasında birlikte merkezimize getirilerek iyileştirme sürecine alınıyor. Muhtemelen ayrımsız sayıya ulaştıklarında de akıllıca olan tabii ortamlarına baştan salınımlarını yapıyoruz.” dedi.

Akın, haziranda başlayan doğumların ongun seviyede ilerlediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Ceylanlarımız senede ayrımsız yavru doğuruyor, nadiren dahi ikiz doğumlar gerçekleşiyor. Kayalık kenarlarında doğurdukları yavrularını galiba bir süre çalılık altında bulundurarak korunmasını sağlıyorlar. Genelde doğal ortamda kâin çiğde, şerit otu ve kekik üzere türlerle besleniyorlar. Ceylanlarımızın yaşam alanını kıraç ve kayalık alanlar oluşturuyor. Ormanlık alanları yeğleme etmiyorlar ve sürü halinde geziyorlar. Cerrar oranı, erkeklere göre az buçuk henüz çok. Yavruların erişkin hoşnutluk gelerek yavrulaması amacıyla 18 ay geçmesi gerekiyor. Henüz dolgunca beslenen hayvanat henüz er bile yavrulayabiliyor. Ceylanlarımızın dirim ömürleri ortalama 12 yıl.”

Esirgeme altındaki canlıların rasat noktaları yoluyla strateji edildiğini dile getiren Akış, ceylanlara özenle bakıldığını aktardı.

Yıl böylelikle ahu sayısında yüzde 20 artma bekleniyor

Akın, temas sene böylece canlıların sayısının tespiti amacıyla envanter çalışması yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“2009’birlikte 150 olan ahu sayısının 2021 yılında yapılan envanter çalışmasıyla 1280 olduğu tespit edildi. Bu yılın böylece yapacağımız çalışmada da popülasyonda yüzde 20 artış bekliyoruz. Ceylanlarımızın sayısının artmasından bahtiyarlık duyuyoruz. Umarım daha güvenli sayılara ulaşarak Hatay keskin ceylanlarının neslini tehlikeden kurtarırız. Alınan tedbirler, ceylanların olduğu alanın askeri bölge olması, yöre halkının hassas davranması ile Ekincilik ve Orman Bakanlığımızın av dulda çalışmaları, ceylanların sayısının artmasında haddinden fazla etken olmuştur. Şu anda ceylan sayılarımız çokça gani. İleride henüz üstelik ferah sayılara ulaşacaktır.”Share: