İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Günü dolayısıyla Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta merasim gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Vali İnci Sezer Becel, Şehremini Mehmet Savran ile Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Ekinci, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra korku atışı yapıldı.

Törende, ebediyete derk etmiş gaziler ve şüheda amacıyla Kur’an-ı Bonkör okundu.

Rençper, programdaki konuşmasında, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı sevap yenmiş ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan ayrımsız dönem olduğunu ifade etti.

Niğde

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Mustafa Koç, Belediye Reisi Emrah Özdemir ile Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, bütün gazilerin gününü kutlayarak, “Geçkin olduğu üzere zaman dahi aynı inançla, bu muazzez vatanın birliği, bölünmezliği ve millî değerlerine saldıranlara cebin seçme antlaşma kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Şehit ve gazi doğmak kadar adamakıllı bir fehva gayrimümkün. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Enerjik, günün deme ve önemini belirten müzakere yaptı.

Buradaki törene, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, Belediye Başkanı Mehmet Okkalı, Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Uca Durmuş, protokol üyeleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde devam fail programda, ürkmek atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Koçak tilavetinin ardından yakarış edildi.

Şeref defterini imzalayan Ilbay Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği uğruna faik görev anlayışıyla kahramancasına mücadele ederek, bu yolda hayatlarını feda fail eren şehitler, alp gaziler ve ailelerinin gelgel kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Hürmetkâr ve beraberindekilerin, martir mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’üstelik, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra korku duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Eytam Derneği Kırşehir Ofis Başkanı Bahattin Kaya, kutsal değerler önünde uğraş ederek canını ortaya koyma fedakarlığını anlatım eden gaza anlayışının tarih süresince milletin erbap olmakla övünme ettiği genişlik koskocaman hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara üstelik kahramanlıklarıyla gururlandıran şehit ve gazilerin ebediyete büyüklüğünde unutulmayacağını söyledi.

Törene, YANLIŞSIZ Tümen Kırşehir Mebus Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, ofis müdürleri, martir ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmayan Şimşek, 5. Yaya Terbiye Tuğgeneral Komutan Vekili Piyon Miralay Alemdar Özcan, Belediye Reisi Hilmi Bilgin, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Sarban, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Şimşek, il izzetinefis defterini imzalayarak günün önemine dair enformasyon yaptı.

Törene, SELIM Öğür Sivas Mebus Semiha Fellah, daire müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna sunulan yemekle son buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Tugay Haldun Taşan, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler yeryüzü büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dinamik birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle gelişigüzel Cumhuriyet’imizin teminatı ve ana taşlarısınız.” diyerek konuştu.

Törende ortaöğretim öğrencisi Kutay Yavuz, şiir okudu.

Buradaki törenin ardından program, Kartal Şehitliği’nde devam etti.

Yozgat

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra İl Cingöz Komutanlığında işyar Bitirmiş Üsteğmen İzzet

Görenli, günün deme ve önemini tamlayan konuşma yaptı.

Daha sonraları Ilbay Nur Polat ve devlet protokolü, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği’ni ziyaret etti.

Program, martir yakınları ve gazilere sunulan yemekle sona erdi.Share: