İkinci el oto esnafı bayilerden yakınan

ÖTV’birlikte yapılan eskimemiş düzenlemenin peşi sıra çevirgeç fiyatlarında tenzilat bekleniyor. Otomotiv sektöründeki esnaflar, ÖTV düzenlemesinden sonradan ilk olarak akim araçlara, gitgide ikinci el otomobillere indirim gelebileceğini belirtiyor. Vatandaşlar, fiyatlardaki dalgalanmadan şikayet ederken, ikinci el makine esnafı ise alelhusus sıfır komütatör satan bayilerin ikinci umum miftah satmasının piyasayı hırçın etkilediğini vurguluyor. Bayilerin fırsatçılık yaptığını belirten esnaflar, sektörde al-satçıların dahi çoğaldığına ilgi çekiyor.

ÇİP KRİZİ PİYASAYI KARŞIT ETKİLEDİ

Yeni Şafak’ın haberine bakarak  Ankara’nın 2’nci el otomobil piyasanın kalbi olan OTONOMİ’birlikte esnaf ve vatandaşlar düşüncelerini aktardı. Artan çevirici taleplerinin giderilmesi için liyakatsiz araçların piyasada daha çok olması gerekliğini tamlayan esnaf Osman Boztepe, “ÖTV indirimin liyakatsiz araçlara geldikten sonradan aynı düşme yaşanabilir. ÖTV indirimi sıfır araca dirimlik. Akim araca geldikten sonraları belli benzeri indirim 2’nci elde yaşanır. Başarısız araç üretiminde aynı sorun var. Sıfır açkı üretimi baştan hızlanırsa ikinci elde tıpkısı tedenni yaşanır” dedi.

STOKÇULUĞUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

ÖTV kararının aynı hareketlilik getirebileceğini belirten esnaf Mustafa Oruç dahi, “Dünya genelinde bir kriz var tabiatıyla. Kurgu piyasasında dolaşım olması geçişsiz, ÖTV vatandaşın yararına tamam, tıpkı elektrik getirir” dedi.

Esnaf Ertan Baht, ÖTV indirimi olsa bile bayilerin stokçuluğunun ve ufaklık satışının engellemesi gerektiğini söyledi. Hulusi Cankurtaran bile rate makine satan bayilerin ikinci el vasıta satmaması gerektiğini söyledi. Cankurtaran, “Yan şirketlere satmasından sonradan açacak fiyatları muvaffakiyetsiz fiyatından elan yüksekten satılıyor. Bwwu durumda piyasayı yükseltiyor’’ dedi. Makine bakmaya gelen vatandaşlardan Nuri Coşar, araçların ihtiyaçtan artık yatırım uzlaştırıcı olmaya başladığının altını çizdi. Coşar, “Yatırım uzlaştırıcı adına gören yurttaş bu araçları faziletkâr fiyata satmaya başladı. Bu bile fiyatları yükseltti. Güven kartı ve güven çekerek alınan vesait de piyasaya baskı yaptı. Bunların yanında tıpkı da oportünizm var. Fırsatçılık piyasayı güvenilmez etkiliyor” ifadelerini kullandı.

İkinci halk otomobilde bildirme çokça yapılan ayyarlık yöntemleri

Vekil Muş Togg ile sınav sürüşü yaptı

Otopilot Tesla ilçe yaptı: 1 ölü

 

Share: