Karbonmonoksit gazından zehirlenen sökel 40 ahit sonradan iyileşti

Karbonmonoksit gazından zehirlenen rahatsız 40 devir bilahare iyileşti

Hastanın yakını: “Buraya ölüsünü getirmiştik, dirisini götürüyoruz”

VAN – Sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen Uğur Daştan, Van’daki 40 günce yoğum hizmet tedavisinin peşi sıra sağlığına kavuştu.

Iğdır’de zinde 4 bala babası Kasıt Daştan (44), evlerine boya badana yapıldığı çağ çocuklarını akrabalarına göndererek evde bekâr istop etmek istedi. Henüz sonra sobadan sızan karbonmonoksit gazına 8 saat boyunca maruz artan Daştan, sabahleyin eve gelen yakınlarınca bilinci merbut halde bulundu. Akrabaları tarafından geçmiş Iğdır Ululuk Hastanesine götürülen sökel buradaki tedavisinin ardından Van Yetişek ve Araştırma Hastanesine atıf edildi. Entübe ve bilinci merbut vaziyetteki tutkun, kestirmece 40 çevrim süresince güç bakım ve hiperbarik müvellidülhumuza tedavisi aldı. 40 günün sonunda ağır hizmet tedavisi tamamlanan marazlı, arkası sıra göğüs hastalıkları servisine kaldırıldı. Buradaki takibinin peşi sıra sağlığına mülaki rahatsız, mümasil zamanda taburcu edilecek. Hastanın 40 devir bilahare baştan sağlığına kavuşması yakınlarını sevince boğdu.

Konuya ilişkin konuşan Şifahane Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, hastanın soba zehirlenmesinden ekolojik ortam entübe ve durumu ızdırap bir halde getirildiğini hatırlattı. Hastaya çağdaş okkalı bakımda tıpkı otama uyguladıklarını ve bunun sonucunda hastanın durumunun iyiye gittiğini rapor fail Başhekim Sarıkaya, “Entübe sürecinde bile hiperbarik tedavisi gördü. Şarki Küçük Asya Bölgesinde bunu uygulayıcı bulunmaz merkezlerden biriyiz. Afiyet çalışanımızın özverili çalışması sonucu hastamızı iyileşmiş kendisine dercetmek bize bahtiyarlık veriyor. Bizler bu esenlik hizmetini Van’ın yanında, mekân illere dahi sunuyoruz” dedi.

“40 dönüş süresince yoğum bakımda izlem ettik”

Iğdır’dan sevk aldıkları hastanın solumun cihazına bağlı ve bilincinin tutkun halde olduğunu dile getiren Korkulu Bakım Uzmanı Dr. Kübra Saçar Kübüç ise, “Sakil hizmet takibi ve hiperbarik ile otama sürecini başlatmış olduk. Kısaca 40 aktarılma boyunca yoğum bakımda takip ettik. Birkaç defa teneffüs cihazından ayırdık, ancak sonraları gine takayyüt ihtiyacı oldu. Kilolu otama ve takip sonucu hastamızı bereketli bire bir şekilde yavaş bakımdan taburcu ettik” diyerek konuştu.

Erken evrede hiperbarik tedavisine başladıklarını ifade fail Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Kahkaha Gösterişli üstelik “Bitmeme eden hiperbarik seanslarda tedavimizi sürdürdük. İyileşme sonrası hiperbarik tedavimizi bile sonlandırdık. Bu sürede yoğum bakım tedavisi devam etti” şeklinde konuştu.

“Buraya ölüsünü getirmiştik, dirisini götürüyoruz”

Boya badana yapılan evde kardeşinin o şeb bekâr kaldığını ve bu yüzden 8 saat boyunca soba dumanına maruz kaldığını dile getiren Öner Daştan ise, “Kardeşimi sabahleyin dişleri birbirine önceki vaziyette bulduk. İlk adına Iğdır Celal Hastanesine götürdük. Ardından buraya sevk edildi. Ağır Sıklet bakım personeli haddinden fazla ilgilendi. Kardeşim ölümden döndü. Tığ buraya ölüsünü getirmiştik. Allah’a şükür dirisini götürüyoruz. Herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Evde olduğu tam soba dumanına maruz kaldığını amma bunu hatırlamadığını söyleyen Tasavvur Daştan isimli pestil dahi sağlık durumunun ferah olduğunu ve taburcu edileceğini kaydetti.

Share: