Kırşehir haberi! Kırşehir’e ilk kez gelen darülfünun öğrencilerine tanıtım gezisi düzenleniyor

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin değişik bölümlerini kazanan öğrenciler, kentin tanıtıldığı geziye katılıyor.

Devlet yurtlarında artan öğrencilerin oryantasyonu üzere düzenlenen gezilere İl Firez ve Turizm Müdürlüğü görevlileri kılavuzluk ediyor.

Öğrencilere kentle ilişik bilgelik veriliyor, gökbilim medresesi yerine kurulan Cacabey Camisi, mimarisiyle dikkati çeken Hamidiye Camisi, Neşet Ertaş Iştiyak Sultanları Evi, Kardeş Evran Veli Türbesi üzere tarihi ve kültürel mekanlar gezdiriliyor.

İl Firez ve Turizm Müdür Muavini Eyüp Temur, AA muhabirine, Kırşehir’e ilk defa gelen üniversite öğrencilerinin kenti tanımalarını amaçladıklarını söyledi.

Temur, “Neşet Ertaş Istem Sultanları Evi ziyaretinde Neşet Ertaş başta olmak için kültürel değerlerimizi anlatıyoruz. Ahi Evran Veli Türbesi ziyaretinde bile kentimizin yer büyük değeri olan Ahilikle ilgilendiren bilgiler veriyoruz. Bu geziler muayyen aralıklarla bitmeme edecek.” dedi.

Mersin’den mevrut Bilgi Edebiyat Fakültesi öğrencisi Işın Karslı de gezide Kırşehir ile ait çokça iyicene bilgiler edindiğini dile getirdi.

Karslı, memleketine gittiğinde Kırşehir’i arkadaşlarına bildirmek istediğini aktardı.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Yazmanlık Bölümü öğrencisi Nazan Karakoç üstelik gezinin namına çok öz kattığını rapor etti.

Share: