Komutan Altay: “Yağışsız arazilerde aspir üretiminin yaygınlaşması için çalışıyoruz”

Konya Büyükşehir Belediyesi, ülkedeki nebati yağ talebinin karşılanması için Meram Çomaklı Mahallesi’ndeki kendisine ait 700 dekarlık süreduran araziye ektiği kuraklığa dayanıklı âlem aspir bitkisinin hasadını yaptı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Kasıt Çomaklı’birlikte kendisine ilgili 700 dekarlık işsiz arazide yetiştirdiği etraf aspir bitkisinin hasadını gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Meram İbrahim Altay, ülkedeki nebati yağ talebinin karşılanması ve ayçiçek yağına olan bağımlılığın azaltılabilmesi üzere aspiri makro benzeri almaşık adına değerlendirdiklerini söyledi. Ayçiçek antagonist dışındaki özge yağ bitkilerinin mevcut ekim alanlarının genişletilmesi ve nöbetleşme sisteminde onlara da saha verilmesi gerektiğine meni ederek aspir bitkisinin önemine değinen Başkan Kasıt İbrahim Altay, “Aspir, kıraçta haddinden fazla abat yetişebilen, kuraklığa dayanıklı, sıkı arazi şartlarına uyarlama kabiliyeti yüksek olan aynı nebat. Antrparantez tahıl tarımında geçer bilcümle cihaz ve ekipmanlar bu bitkinin tarımında dahi kullanılabiliyor. Bu sebeple Büyükşehir kendisine tarımsal istihsal sahamızda bu yılın Mart ayında domestik ve çevre çeşitten ekimini yaptığımız aspir bitkisinin hasadını de tamamladık” dedi.

Aspirin parçalanmamış tarımsal istihsal aşamalarında Büyükşehir Belediyesi’nin alanında uzman tarım mühendislerinin görev aldığını belirten Başkan Altay, “Olgunluğa ulaşan aspirin hasadını yaptık. Buradan elde ettiğimiz aspir bitkisinin ilk yağını çıkaracağız sonrasında de sosyal yardımlarda kullanacağız inşallah. Antrparantez birlik tarımsal üretim aşamalarında bölgedeki çiftçilerden cihaz-ekipmanlar kiralanmak sureti ile bölge çiftçisi ile aynı dayanışma modeli ekspozisyon anlayışımızı dahi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Kasıt İbrahim Altay, elan önce üretimi yapılmayan aspir bitkisinin bölgeye tanıtılması amacıyla kıraç ve yurt topraklarda aspir tarımının yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalarını sürdüreceklerini bile sözlerine ekledi. – KONYA

Share: