Lübnan Hizbullahı: İran, gösterilerin üstesinden gelecektir

Lübnan’daki Hizbullah Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Son Teşrin, İran’ın önü alınamayan protesto gösterilerinin üstesinden geleceğine inandıklarını belirterek, olayların arkasında BENDE ile İsrail’in olduğunu iddia etti.

Teşrinisani, Twitter’daki hesabı üzerinden İran’daki gösterilere karşı Tahran yönetimini destekleyen açıklamalarda bulundu.

İran’bile tıpkı kadro vasıtasıyla özgürlük talebi adı altında İran İslam Devrimi’ne yönelik çarpış üzere sürat ve taksirat işlendiğini savunan Son Teşrin, söz konusu grupların KUL ve İsrail’in yönlendirmelerine bakarak debi yazar caddelerde bigünah insanları öldürerek kaos ortamı halk çabası içerisinde olduklarını öne sürdü.

İran’ın henüz önce bu zümre durumları deneme ettiğine vurgu özne Teşrinisani, “İslam devriminin 43 yıldır ayakta olduğunu ve İran’ın bu durumun üstelik üstesinden geleceğini” belirtti.

Kasım, ESIR ve İsrail’in İran’a alın yürüttüğü planı kınadıklarını aktardı.

İran’daki gösteriler

Tahran’üstelik 13 Eylül’de “ahlak polisi” adına aşina İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi büyüklük yönetimine karşı protestolara el açmıştı.

Resmi kaynaklardan, olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dayalı meşruhat yapılsa de ölü sayısı hakkında net vukuf verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise 19 Kasım’üstelik yaptığı açıklamada, gösterilerde 378 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere bakarak, gösteriler sırasında 50 civarında güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Share: