Mehmetçik TSK’nın ürettiği müteharrik beyaban üniteleriyle zelzele bölgesinde yaraları sarıyor

ABDULLAH ÖZKUL/İBRAHİM HALİL AKTÜRK – Niğde’birlikte Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Umumi Müdürlüğü bünyesindeki 7’nci Temel Hizmet Üretimevi Müdürlüğünde üretilen beyaban üniteleri sebebiyle Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde yaralar sarılıyor.

Niğde’nin Bor ilçesinde 1963’te kurulan ve 60 yıldır edindiği tecrübeleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) bakım veren fabrikada, seçme türlü faal beyaban üniteleri, cerrahi sayrılarevi, aş damı, fırın, çamaşır, banyo, soğuk hava, dirim, abdesthane ve cağ konteynerleri ile antipatik iklim çadırı, kimyasal, dirim bilimsel, ışın etkin ve nükleer (KBRN) sistemleri ile TSK’birlikte geçer not çadırların metal kısımlar ve brandalarının dizayn, üretim, ihya, hizmet, onarım ve modernizasyonu yapılıyor.

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle eksiksiz TSK unsurları ile 7 çevrim 24 saat esasıyla etkin üretimlik, ürettiği oynak üniteleri bölgeye göndererek afetzedelere bindi sağlıyor.

Bu kapsamda, bölgedeki insanların yemek ve savsaklamak ihtiyacını eğlemek amacıyla gönderilen beherglas kumluk mutfak ünitesi, gelişigüzel öğünde 400 kişiye 4 garip yunak aşındırmak hazırlayabilme, beher sahra fırın ünitesi ise 8 saatte 3 bin 120 savuşturmak çıkarabilme kapasitesine eş.

TSK birliklerince azık muhafazasında geçer not römorka monteli soğuk hava konteyneri, vücut ve sebze bölümü oluşmak için 2 bölmede toplanmış 25 metreküp tasarruf hacmine eş, eksi 18-5 santigrat derecede soğutma sağlıyor.

Bölgedeki insanların tahaffuz ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 3x7x2,6 metre ölçülerinde 2 pencereli ve tıpkısı kapılı dirim konteyneri ile sevimsiz iklim çadırı imalatı çabucak sürüyor.

Bu kapsamda üretilen oba ve konteynerleri ivedilikle bölgeye irsal eden üretimevi, tevdi ve öneri edilecek herhangi bir nev görevi hesabına getirme kabiliyetine ehil.

Mobil sahra üniteleri bir nice kritik noktada bakım veriyor

Mehmetçik, depremlerin peşi sıra bölgede kontrol istirdat çalışmalarının yanında umumi asayişin sağlanması, yardımların dağıtılması, keçe kentlerin kurulması kabil bir nice alanda yaraların sarılmasına balaban ulama sağlıyor.

Hatay’birlikte hasar gören evlerine giremeyen ve geçici konaklama alanlarında barınan depremzedelerin yardımına koşan Mehmetçik, bir nice noktaya kurduğu atak sahra üniteleriyle bile bindi oluyor.

Tunceli 4’üncü Komando Er Sancak Komutanlığınca İskenderun’dahi bir okulun bahçesine kurulan ve AA ekiplerince görüntülenen devingen sahra üniteleri, depremzedelerin yaşamını kolaylaştırırken tıpkı zamanda herhangi bir yol yaptığı 4 nev hamam kemirmek ve ekmekle bölgedeki tagaddi ihtiyacını karşılıyor.

Bölgede heybetli gerekseme olan cağ ve tuvalet üzerine dahi afetzedelere nazik zahmetsiz sağlayan cümbüşlü beyaban ünitelerinin yanında depremzedeler itici abuhava çadırlarında birlikte konaklıyor.

Askerler, tıpkısı zamanda ekol bahçesinde depremzedelere çağa bezi, oyuncak ve temel hayat malzemeleri dağıtıyor.

Bölgedeki depremzedeler, üstün ve fedakarca çalışmalarından muhit Mehmetçiğe minnettar olduklarını tabir etti.

Share: