MHP’li Endişe, ‘su’ ve ‘gümrük’ sorununu meclise taşıdı

Ulusalcı Hareket Partisi (MHP) Tokat Milletvekili Yücel Endişe, Tokat’ın Zile ilçesinde içme suyu problemi ile 8 yıldır ilişkin olan gümrük sorununu TBMM’ye taşıdı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bayram düz MHP Tokat Milletvekili Yücel Keder, Tokat’ın sorunlarını gündeme getirdi. Zile’de yaşanan akarsu sorununa özen çeken Bulut, “Zile ilçemizin içmece suyu problemini ve 7 sunum köyümüzün sulama sorununu çözecek Dereboğazı içme ve sulama göledinin temeli atılan ve tünelleri mensur edilmiş olmasına karşın ustalık aksaklık dolayısıyla yapımı durdurulmuştur. Yünlü ve Derebaşı köylerimizin el güzergahlarının sakıncasız ayrımsız şekilde planlanarak Zile ilçemizin akarsu sorununun ağız ağıza ortadan kalkması için Dereboğazı İçme ve Sulama Göleti dirimlik önemdedir. İhale aşamasında olan bu yatırımın benzeri an önce hayata geçirilmesi Zileli hemşehrilerimizin beklentisidir ve konu tarafımızca da izleme edilmektedir” ifadelerini kullandı.

“Tokat gümrüğü açılmalı”

MHP’li Bulut, TBMM’de antrparantez Tokat Gümrüğü’nü gündeme getirerek, “Tokat ekonomisini izam hedefi doğrultusunda gelişim insanlarımızın gayretleriyle hele dokuma ve besin sanayisinde makro atılımlar gerçekleşmiştir. Türkiye ve dünya pazarına açılan yatırımcılarımız hatırı sayılır tıpkısı ihracat teşebbüsü içerisindedir fakat Tokat Gümrük Müdürlüğünün sekiz yıldır bağlı olması zımnında Tokat’tan dış satım işleyen firmalarımız Gaziantep Gümrük Müdürlüğünü yolmak zorunda kalmaktadır. Yatırımcılarımız imkan ve kapasitelerini veriş araştırmasına fethetmek namına başka illerdeki gümrük işlemlerine harcamaktadır. Tokat Gümrük Müdürlüğümüzün açılması bölgemizin ihracatına, üretimine ve kalkınmasına yardım sağlayacağından aynı zaman evvel yeniden açılmasını kâm ediyor, bu konunun takipçisi olacağımızı tercüman olmak istiyorum” diyerek konuştu. – TOKAT

Share: