Nazır Varank, Gaziantep’te Halı İhracatının Yıldızları Ihsan Töreni’ne katıldı Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank???????, Türkiye’nin 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla ve sanayiye verdiği desteklerle uran ve üretimin yıldızı olacağını belirtti.

Güneydoğu Küçük Asya Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) vasıtasıyla Şehitkamil Konuşma Merkezi’nde planlı Halı İhracatının Yıldızları ve 8. Araba Halısı Tasarım Yarışması bergüzar törenine katılan Varank, 2002’de iktidara geldiklerinde 35 bilyon dolar ihracat eden Türkiye’nin, çıktı 250 milyar dolar dış satım gerçekleştirdiğini kaydetti.

İhracatın yüzdelik 95’ini sanayi ürünlerinin oluşturduğuna dikkati calip Nazır Varank, “Tığ topraktan gazı, petrolü çıkarıp satabilen aynı ülke değiliz. Madenlerle bu rakamları yakalayan tıpkı mutluluk değiliz. Eğer ihracat tahsis etmek istiyorsan istihsal mecburiyetinde olan tıpkı ülkeyiz. 250 milyar dolar ihracatı üreterek yapıyoruz. Türkiye seçkin alanda istihsal ekosistemini geliştirmiş endüstri altyapısını dünyada arz kompetitif konuma getirmiş ülkelerden bir tanesi. Pandemiden sonradan Ukrayna-Rusya savaşıyla bitmeme fail krizlerle dünya adeta ayrımsız türbülansa girdi. Şu dakika dahi global markalar tedarikçi anlamında yeni ülkelerle çalışmaya mücahede ediyorlar. İşte dünyada mütenavip aynı istihsal merkezi neresidir diye bakıldığında, Türkiye akla mevrut evvel ülkelerden birisidir.” dedi.

Türkiye’dahi sanayicilerin üretim iştahının “taşmış” durumda olduğuna işaret fail Varank, yapılan üretimden kıvançlı olduklarını söyledi.

Sanayicilerin istihsal alanlarını genişletmek ve yeni gelişim yerleri kurmak için kendilerine sonsuz bilgiler geldiğini aktaran Varank, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin neresine giderseniz gidin sanayiciler sizi çevirdiğinde ‘bizim yatırımımızı genişletmemiz geçişsiz’ ‘bakir yatırım yapacağız bize apotr olun, yer gösterin envestisman yapmamız geçişsiz’ diyorlar. Gaziantep üretimin başkentlerinden ayrımsız tanesi amma Anadolu’nun her tarafı güvenli olun şu zaman üstelik hakeza. Afyon’a da gitseniz, Aksaray’a üstelik gitseniz, Niğde’ye birlikte gitseniz Mersin’e da gitseniz Adana’evet de gitseniz istihsal tarafında tahammülfersa tıpkısı cıvıltı var. Sanayicilerimiz durmaksızın üretmeye bitmeme ediyor. Avrupa’de karşılaştığınız erke krizi orada fabrikaların hepyek kapanmasına illet oluyor. Seramik gibi çıpa kadar içki kadar sektörlerde Avrupa şehirlerinde fabrikalar hepyek kapanıyor. Çünkü enerji maliyetleri bundan sonra onların üretimlerini, rekabetçiliğini ortadan kaldırmış durumda. Türkiye 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla sanayiye verdiği desteklerle bu devir ve önümüzdeki dönemde Allah’ın izniyle uran ve üretimin yıldızı olacak.”

Varank, Türkiye’nin dünyada tedarikçilik kulvarında arz şanlı ülkelerden biri olmaya devam edeceğini belirtti.

Sanayicileri kullanılmamış dönemde yıpranmamış fırsatların beklediğini anlatım eden Varank, şunları kaydetti:

“Tamam sınamalar, riskler var. Avrupa’üstelik resesyona akıllıcasına gidilirken Amerika’birlikte resesyonlara gidilirken bizim ihracatımızın bundan etkilenmesi benzer ama tığ olaylara mufassal soluklu bakıyoruz. Bugünden yaptığımız yatırımlarla yarın katiyetle kazanacağımızı biliyoruz. İnşallah Türkiye’yi çok daha aydınlık çok daha iyice benzeri ati bekliyor. Halıcılık sektörü burada geleneksel bir sektördü ama bunu gündeş süt kuzusu akıllıca ayla getirerek şu zaman de kıvılcım halı üretiminde dünyanın benzeri numarası konumuna kim getirdi? Gaziantepli sanayicilerimiz getirdi. Onlar bu bayrağı inşallah ileriye haddinden fazla henüz iyice tıpkı şekilde taşıyacaklar. bazen sanayicilerimizin moralleri bozulduğunda tıpkı bakıyorlar bakir bir alım satım küşade. Tıpkı bakıyorlar bakir tıpkısı okazyon çıkma. Yeter ki Gaziantep bu ivmeye devam etsin, yatırıma bitmeme etsin. Allah’ın izniyle önümüzdeki dönemde bu nekahet riskleri onları on paralık etkilemeyecek. Onlar yeni pazarlara açılmaya bitmeme edecekler. Hem Gaziantep’in ekonomisini hem birlikte Türkiye’ni ekonomisini kalkındırmaya bitmeme edecekler.”

“AR-GE merkezlerini tasarım merkezlerini teşviklerimizle destekliyoruz”

Vekil Mustafa Varank, halı sektörünün aheste miktarda ihracat yaparak istihdam sağladığının altını çizerek “Burada yerlileşmeyle ait yapmamız müstelzim hususlar var. Halı makinelerine baktığımızda burada çok dokunaklı ithalatımız var. Ego sanayicilerimizle tıpkı araya geldiğimde bunu dile getiriyorum çıktı bizim halı makine üretimine yönelmemiz lazım. Enerji maliyetleri çok faziletkâr, zaman çatısında devir paneli olmayan bire bir metrekare bile alan bırakmamamız geçişsiz. Bu yatırımlarımızı birlikte yaptığımızda inşallah bizim sektörümüz çokça henüz rekabetçi arkaç ati.” diye niteleyerek konuştu.

Halıda en şanlı hususlardan birinin de kendi tasarımını muktedir olmak olduğunu anlatım eden Icra Vekili Varank, aynı ürünün katma değeri yüksek ağıl getirmenin formülünün Ar-Ge, inovasyon ya dahi tasarım olduğunu söyledi.

Varank, bu kabil yarışmaların halı sektöründeki eksiklerin giderilmesinde mefret olduğunu ifade ederek Vekillik adına tasarıma önem verdiklerini, Ar-Ge Merkezlerini, dizayn merkezlerini teşviklerle desteklediklerini kaydetti.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan bile Gaziantep’in halı üretiminde dünyanın önde mevrut şehirlerinden biri olduğunu ifade etti.

Konuşmaların peşi sıra yarışmada dereceye girenlere bağış veren Bakan Varank, 40 bin lira olan birincilik ödülünün 100 bin, diğer ödüllerin ise 90 bin teklik olmasını istedi.

Icra Vekili Varank simgesel yerine sahneye getirilen ve dereceye girenlere sunulan çekin üzerindeki rakamı kalemle çizerek yıpranmamış rakamları yazdı.

Programa Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sakat Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve ilgililer katıldı.Share: