Reisicumhur Erdoğan: “1 milyon ten basılı kitabı ve tıpkısı anda 3 bin kişiye hizmet verecek fiziki büyüklüğü ile ülkemizin sunma iri üniversite…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bünyesindeki 1 milyon kap matbu kitabı ve ayrımsız anda 3 bin kişiye hizmet verecek fiziksel büyüklüğü ile ülkemizin sunu şişman üniversite kütüphanesini açıyoruz. İstanbul’birlikte Rami Kışlası’nı, bu sene sonuna büyüklüğünde inşallah o dahi bitiyor, çokça daha nazik bir kütüphaneye idare etmek amacıyla çalışıyoruz” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi ve Merkezi Sınıf Binası Açım Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Reisicumhur Erdoğan, “İlim ve vukuf davamızı dünya çapında sunu mebzul şekilde görevlendirmek, ‘üniversite medeniyettir’ ifadesini hayata geçirmek üzere arkadaşça çalışan rektörümüzü ve hocalarımızı tebrik ediyorum. İstanbul Uygarlık Üniversitemize marka değerinin mefret katkı sağlayacağına inandığım eskimemiş bir eseri daha hizmete arz etmek amacıyla buradayız. Ekincilik Bankamızın desteği ile tamamlanan kütüphanemizin merkezi derslik binasının yavuz olmasını diliyorum. Bünyesindeki 1 milyon cilt basılı kitabı ve ayrımsız anda 3 bin kişiye bakım verecek fiziki büyüklüğü ile ülkemizin bildirme büyük üniversite kütüphanesini açıyoruz. Halihazırda ülkemizin genişlik balaban kütüphanesi Ankara’daki Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi süresince kayran düz, 5 milyon ciltlik mektup kapasitesine erbap Millet Kütüphanesi’dir. Buranın dahi haftanın her günü 24 saat yalınlık olacağını, ikramların yapılacağını öğrenmekten sevinme duydum” dedi.

“57 binin üstünde okulumuzu katalog ile kavuşturduk”

Reisicumhur Erdoğan, “İstanbul’bile Rami Kışlası’nı, bu sene sonuna kadar inşallah o bile bitiyor, çok daha iri aynı kütüphaneye sarmak amacıyla çalışıyoruz. Büyükşehir devlet ve kaymakamlık belediyelerimizin hizmete sunduğu kavim kütüphaneleri da kendi muhitlerinde cesim tıpkısı ihtiyacı karşılıyor. Ayrıca MEB’e merbut bilcümle okullarda kütüphaneler kurulmasını sağladık. Böylece kısa sürede 57 binin üzerinde okulumuzu kitabevi ile kavuşturduk. Okullarımızdaki kütüphanelerde kâin tezkere sayısını birlikte kısa sürede üç intaç artırarak 70 milyona çıkardık. İnşallah yıl sonuna kadar bunu 100 milyona tamamlayacağız” dedi.

“Avrupa’nın kabaklık karanlığına boğulduğu benzeri dönemde ecdadımız kurduğu kütüphanelerle tekmil dünyayı aydınlatıyordu”

Erdoğan, “Eğer bizim budun adına aynı uygarlık davamız, medeniyetimizi canlandırma ika sevdamız varsa, bunu kütüphaneler yapmadan, kütüphaneler olmadan yapamayız. Zira binlerce yıla sari medeniyetimizin esası tefekkürdür, ilimdir, irfandır, kitabın ve hikmetin rehberliğinde yol yürümektir. Kültürümüzde ilim sahipleri, gölgesinde soluklandığımız birer cennet ağacı, eserleri ise fikri açlığımızı giderdiğimiz meyveleri adına görüyoruz. Seçkin betik tıpkı alimdir, rastgele kitap aynı dosttur, rastgele pusula bir alemdir. Şok duygumuzun zihayat kalmasını kitaplara borçluyuz. İnancımız bize beşikten mezara büyüklüğünde ilimle meşgul olmamızı kaynak ediyor. Okullarımızdan başlayarak hayatımızın değme alanının merkezine kitabı, okumayı, nedeniyle kütüphaneyi yerleştirmek istiyoruz. Avrupa’nın kabaklık karanlığına boğulduğu ayrımsız dönemde ecdadımız kurduğu kütüphanelerle kamu dünyayı aydınlatıyordu. Medeniyetimizin temellerini idrak etmek üzerine atan ecdad, bilgiyi kaybedilmiş malları yerine görmüş ve hayatları boyunca onun peşinde koşmuşlardır. Hakkı konfirmasyon edilmese da bizim medeniyetimizin dünya veri ve ekin mirasına yaptığı katkı asla ayn ardı edilemeyecek büyüklüktedir. Şehrinin antre kapısında ‘Bilgi ve fazilet, tığ ve silahtan üstündür’ yazan bir medeniyetin önceki zat tarihine ve birikimine eş çıkması gerekir. Maatteessüf uzunca bir müddet bu konuda sorumluluk yaşadık. Vaktimizi ve enerjimizi başka alanlara yönelterek bu iklimden uzaklaştık veya uzaklaştırıldık. Bugün dünyanın temas alanda esaslı tıpkı değişimin sancılarının yaşandığı ayrımsız dönemden geçiyoruz. Türkiye çabucak kendisi için değil, gözünü ve kalbini bu ülkeye, bu topraklara yöneltmiş muazzam aynı coğrafyanın ve medeniyetin temsilcisi namına bu mücadeleyi başarıya duyurmak mecburiyetindedir” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: