Reisicumhur Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Asıl Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu serencam kampanyayla TOKİ eliyle milletimize sunduğumuz bölük sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Antrparantez kentsel transformasyon projeleri dahi alelacele ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen göz sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Asıl Atma Töreni”ne katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, zaman gazi hükûmet merkezi Ankara’nın güzel ilçesi Sincan’da, Türkiye’nin en balaban basamak, gelişim yeri ve yer kampanyasının evvel temel atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası plansız, programsız ve oldukça aceleci aynı şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden ilçe ve diyar merkezlerine, özellikle büyükşehirlere yönelen toprak kayması yönetecek sağgörü olmayınca, ortaya gecekonduların ve gayrisıhhi beton yığınlarından oluşan yerleşim alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan hızla mütezayit nüfusun hane ihtiyacı yeterince karşılanamazken, özge yandan düz yazı edilen yapıların teknik kontrolünün yapılamadığına dikkati çeken Erdoğan, bu gayrisıhhi yapılaşma zımnında temas depremde yüreklerin ağza geldiğini, nice insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü bile harekete geçirmiştir”

Yaşanılan temas deprem, yeğin ve toprak kayması felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’üstelik, Malatya’bile, Elazığ’üstelik, Simav’üstelik, Türkiye’nin ciharıyek yanı sıra yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin en şişman acısı olan 1999 depreminin arkası sıra bu doğrultuda kâh adımlar atılmışsa üstelik millete rica ettiği ekonomik ve konforlu basamak arzının yeteri büyüklüğünde sunulamadığına işaret eden Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ eliyle nesir edilmiş göz sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Biz, bugün bu rakamı 1 milyon 170 binin üstüne çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Antrparantez bu göz bölgeleri ve türlü kurumlar için 26 bin toplumsal tesis mensur ettiklerini aktaran Cumhur Reisi Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu akıbet kampanyayla TOKİ yoluyla milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Antrparantez kentsel tahavvül projeleri de şipşak ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Henüz geçenlerde İstanbul Esenler’de 60 bin konutluk kentsel inkılap projesinin ilk etabının konfirmasyon töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine ortak olduk. Tabii 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını kapsayan bu şişman hane atılımı ve kentsel transformasyon projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü de harekete geçirmiştir. Filvaki bugün ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun sonuç 20 yılda nesir edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Ilk Kovid-19 salgınıyla sarsılan, arkası sıra Rusya- Ukrayna Savaşı’yla elan da derinleşen bir krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi üstelik etkilediğine bel fail Erdoğan, ev ve kira fiyatlarında yaşanan, hiçbir hesaplı ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların mağdur olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların faziletli kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun konusunda icar çoğalma sınırlamaları gibi tedbirleri hayata geçirirken, senkronik olarak bile arzdaki artışı realizasyon edecek bu çalışmalara başladık. Akıbet dönemde, 2019’de 50 bin, tıpkısı sonraki yılda 100 bin haneyi havi iki ayrı toplumsal konut projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesurca, Cumhuriyet tarihinin yer şişman kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin ev, 250 bin yer ve 50 bin hisse senedi yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir. Elan sonra arsa sayısını ne yaptık? 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Kura ile bu arsaların birlikte dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle özlük evini düzenlemek talip bütün vatandaşlarımızı bu kampanyaya çağırma ettik. Atacağımız adım nedir? Atacağımız adım şu, altyapıyı tığ yapacağız, konutu dahi vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’üstelik TOKİ’nin sunduğu imkanlarla familya sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim üzere en büyük mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Zaman üstelik yeni kampanyamızın temelini atarken, yine vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diyerek konuştu.

“İş etme kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması, ne kadar akilane iş yaptığımızı, ne şişman tıpkısı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, göz ve arsaların hepsi hizmete girdiğinde yaklaşık 6 milyon vatandaşın daha erinçli, güvenli yuvasına kavuşmuş, kısaca kalık milyon insanı istihdam edecek aksiyon yerlerinin faaliyete geçmiş olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten yalnız 40 gün bilahare yaptıkları bu ana atma töreninin bile millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin yanı sıra hareket etme kapasitelerinin büyüklüğünü birlikte gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları önceki kadem 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Vazıh, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını nâkil Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri bodur bir sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: