Sağlık Bakanı Kayırıcı, İstanbul’daki gaileli madencileri musahabe etti Açıklaması

Keyif Bakanı Fahrettin Adam, Bartın’daki beyaz zehir kazasında yaralanarak İstanbul’a getirilen madencilere ilgilendiren “6 hastamızın 5’inin durumları alçak. 5’i üstelik teneffüs cihazına bağlı ve ızdıraplı yüzdeleri yüzde 65 ila 85 ortada değişmekte.” dedi.

Nazır Kayırıcı, Amasra’birlikte meydana mevrut maden patlamasında yaralanan ve cankurtaran uçakla Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesine atıf edilen dertli madencileri ziyaret etti.

Ziyaretin peşi sıra hastane önünde izah yapan Âdem, maden patlamasında hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur diledi.

Âdem, “Bartın’birlikte şu dakika takip edilen 3 hastamız var. Genel durumları mebzul, teneffüs cihazına mecbur olan bire bir hastamız namevcut. Zannediyorum 2 veya 3 aktarılma içre taburcu edebiliriz.” dedi.

Patlama bölgesinden 5’i kederli, 1’i ise karbonmonoksit zehirlenmesi teşhisiyle 6 hastanın cankurtaran uçakla sunma serbest imkanlara sahip olan merkeze getirildiğini rapor fail Kayırıcı, şöyle konuştu:

“Az Buçuk geçmiş hastalarımızı ülfet ettim. Seçme biriyle ilişkin arkadaşlarımızla alay malay değerlendirmeleri yaptık. Devamında üstelik yakınlarına bilgelik verdik. 6 hastamızın 5’inin durumları bunaltıcı. 5’i de solunum cihazına sınırlanmış ve üzüntülü yüzdeleri yüzdelik 65 ila 85 arasında değişmekte. Hassaten bir hastamız esbak nakli yapılırken hastanemize aldığımızda arrest dediğimiz, kalbinin durduğu ve animasyon ile düşüncesiz dönen bire bir hastamızdı. O hastamızın düne bakarak durumunun daha bereketli olduğunu söyleyebiliriz amma ciddiyetini korumaya devam ediyor. Üzüntülü hastalarının durumlarının yani 5 hastanın durumlarının aheste olduğunu, hele önceki 4 günün ciddi olduğunu, bilcümle arkadaşlarımızın üzüntülü merkezinde, kilolu bakım ünitesinde ilişik branşlarla birlikte hassasiyetle izleme ettiklerini söyleyebilirim.”

Insan, hastaların hassasiyetle arama edildiğini kaydederek, “Ego da yakından izlem ediyorum, Cumhurbaşkanımız da hele seçkin hastamızı yakından strateji ediyor ve bu anlamda hikmet almakta. Önümüzdeki 3-4 çağ biraz elan mail takiple seyirlerini görmemiz gerekecek.” diye niteleyerek konuştu.

Karbonmonoksit zehirlenmesi olan hastanın teneffüs cihazına sınırlanmış olmadığı bilgisini veren Vekil Adam, “Umumi durumu henüz ongun. Kendisiyle ayrıca konuştuk ama önümüzdeki 3-4 periyot yüksek basınçlı oksijen tedavisine cevabı ile, mazi aynı misil yapıldı. Bugün durumu daha ongun.” diye konuştu.

Share: