Samsun ve 6 ilde Gaziler Haset kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle tören gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Vali Zülkif Görgüsüz, Belediye Reisi Mustafa Çipo ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diriksel, milletin şehit ve gazilere şükran medyun olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu eylem sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Vali Numan Hatipoğlu, Tokat Şehremaneti Komutan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının hararetli destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Haset’nün eksiksiz yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara duyulan gönül borcu, şükran duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, YANLIŞSIZ Parti Tokat Saylav Mustafa Arslan, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Sürücü, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Eylül Gaziler Haset dolasıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende Ilbay Erol Karaömeroğlu, Belediye Reisi Hazar Ayhan ve gazi dernekleri yoluyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Arkası Sıra ocumak duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı tören, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Fellah, Gaziler Haset kutlama etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle ayrımsız otelde kahvaltıda buluştu.

Arkası Sıra Çorum Şehitliği’nde merasim düzenlendi.

Törende Vali Mustafa Maraba, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Martir Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şüheda Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Yahya Sürücü, törende yaptığı konuşmada, bire bir uğraş meydanındaki sunu faziletkâr mertebenin şehitlik olduğunu, gazilik mertebesinin üstelik en erdemli ikinci makam olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende Ilbay Dikici ve beraberindekiler, martir kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Muharrem Biçer marifetiyle şehitlerin ruhu üzere dua edildi.

Çankırı

Çankırı Abide Alanı’nda planlı törende Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Liva Salih Balaban, Belediye Reisi İsmail Hakkı Sağlıklı ile martir ve gazi dernekleri temsilcileri marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün meal ve önemini belirten konuşmanın peşi sıra Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Bölüm Başkanı Ahmet Polat,19 Eylül Gaziler Haset’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların yurt olmasını sağlayıcı ve devletin bekası uğruna canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı bir periyot olduğunu söyledi.

Konuşmanın peşi sıra Kore Gazisi Mustafa Kurt ve benzeri öğrenci yoluyla koşma okundu.

Abide Alanı’ndaki törenin arkası sıra 100. Yıl Firez Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” ünlü ışık sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Vali Avni Şarap, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kastamonu Idarehane Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından izlence Halk Yetişek Merkezi’nde devam etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün fehva ve önemini belirten konuşmasının peşi sıra şiirler okundu.

Daha sonraları Doğa Hars Köyü’ndeki programda konuşan Vali Avni Şarap, Türk milletinin tarihinin şan ve şerefle meşgul olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Eylül Gaziler Haset zımnında merasim düzenlendi.

Yavuz Doğruca Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde planlı merasim, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Elan sonraları utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle dostane etti ve 19 Ilkgüz Gaziler Haset’nü kutladı.

Törene, Vali Masatlı ile Garnizon Komutanı Sancak Mehmet Fatih Örenlik, Şehremaneti Komutan Vekili Cemal Imge Kılıç, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Amasya Bölüm Başkanı Ahmet Ünverdi, çalım müdürleri ve gaziler katıldı.Share: