Şehidin adı okuduğu okulun kütüphanesinde yaşatılacak

Elazığ’bile üniversite öğrencileri tarafından yaptırılan, Martir Piyade Gedikli Yusuf Ataş’ın adının verildiği kütüphane törenle açıldı.

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri içtimai külfet projesi kapsamında Kovancılar ilçesindeki Eti Ana Ortaklık İlk Okulu’nda, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde teröristlerce açılan ateş sonucu 21 yaşında şehit olan Yusuf Tutturgaç’ın namına katalog oluşturdu.

Açılışa şehidin babası Selamet Ataş, yakınları, kaymakamlık protokolü, hoca ve öğrenciler katıldı.

Şehidin babası Ataş, burada yaptığı konuşmada, oğlu adına yapılan kütüphanenin kendilerini bahtiyar ettiğini söyledi.

Şehitlerinin ölmediğini ve yapılan bu açılışla bunu gördüğünü ifade eden Ataş, şöyle konuştu:

“Oğlum hesabına yapılan kütüphanede bu okulda eğitim gören bütün kollar faydalanacak. Umarız bu öğrenciler Yusuf ağabeylerinin izinden gider, ülkesini sever. Ülkenin birliği, beraberliği ve bütünlüğü amacıyla bu okulda görmüş oldukları eğitimlerle bu yolda bu uğurda çalışırlar. Oğlum 1 ve 2’inci sınıfı bu okulda okumuştu. Devamında apayrı yerlerde okuması gerekti. Görevimden dolayı. Bu okulda bu kütüphanenin yapılması bizi aşağılık mutlu etti.”

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden Ermiş Ziyalı da sosyal gravite projeleri kapsamında martir Yusuf Tutturgaç’tan ilham alarak onun adına bire bir kütüphane açtıklarını belirtti.

Şehidin okumaya ehemmiyet verdiğini bildikleri için bu adımı attıklarını dile getiren Ziyalı, şöyle konuştu:

“Kendisinin dahi okumuş olduğu ilkokulda onun hatırasını neşelendirmek için benzeri katalog açtık. Bu kütüphaneyi açmamızın arz iri sebebi çocuklara okuma sevgisi telkin etmek. Bir zamanda burada okurken şehidimizin anısını görmeleri. Kendisinin ne uğruna şehit olduğunu görmelerini istedik. İnşallah pespaye kardeşlerimiz burada okuyup şehidimiz kabilinden şuurlu efrat olup vatanımıza milletimize hayır efrat haline gelirler.”

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 Ekim’dahi teröristlerin açtığı taciz ateşinde ciddi yaralanan Piyon Gedikli Çavuş Yusuf Ataş, kaldırıldığı hastanede kurtarılamamıştı.

Martir Ataş, şehadetinden benzeri süre önce silah arkadaşları yoluyla çekilen tıpkı videoda “Eğer ölürsem biriniz yahut anlaşın ayrımsız şekilde ayrımsız lösemili kız çocuğunun hayatı süresince hep masraflarını ekol vesaire karşılayın, benim vasiyetim bu.” ifadelerini kullanmıştı.

Share: