Şehitlerin hatıraları bu müzede yaşatılıyor: Ceplerinden çıkan eşyalar sergileniyor

Şehitlerin hatıraları bu müzede yaşatılıyor: Ceplerinden sâdır eşyalar sergileniyor

Şehitlerin üzerinden çıkan eşyalarla vatan sevgisi aşılanıyor

ÇANKIRI – Çankırı’da kurulan müzede şehitlerin şahsi eşyaları sergilenerek vatandaşlara vatan sevgisi aşılanıyor. Müzede, Osmanlı döneminden günümüze kadar süreçte martir olan askerlerin kamuflajlarından künyelerine, ailelerine yazdıkları mektuplardan çakılara kadar yüzlerce pırtı sergileniyor.

Çankırı’da şehitlerin hatıralarını neşelendirmek için müze kuruldu. Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi eliyle hayata geçirilen proje ile kurulan müzede, Cumhuriyet Altını öncesi ve Cumhuriyet Altını sonrasında şehit sakıt Çankırılı askerlerin kişisel eşyaları sergileniyor. Müze girişinde ise şehitlerin isimleri yaşatılıyor. Müzede kâin eşyalar ortada şehitlere ilgilendiren, fener, künye, alalama, sivil kıyafetleri, ailelerine yazdıkları kitap ve şiirler, çakılar kadar yüzlerce yük yer alıyor. Müze ile ilişik bilgi veren Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şubesi Başkanı Mehmet Uçan, müze ile ati nesillere vatan sevgisini aşılamayı amaçladıklarını anlatım etti.

“Çankırılı şehitleri lanse etmek, vatandaşlardaki vatan sevgisini ısıdam burulmak istiyoruz”

Müzenin 1 ay önce acımasına karşın vatandaşlardan alçak demet gördüğünü anlatım fail Uçar, “Bu müzeyi ihdas amacımız, vatan, ulus sevgisini hamam tutmak ve ati nesillere telkin etmek. Öğrencilerimize, vatandaşlarımıza Çankırı’nın şehitlerini tanıtmak, onlardaki vatan sevgisini hamam tutmayı istiyoruz. Müzemizi yaklaşık 1 kamer geçmiş açtık. Amma parçalanmamış yerine faaliyete geçmedi. Ona rağmen çokça yavaş bir şekilde vatandaşlarımız geliyor. Şu temel büyüklüğünde 300 civarında öğrenci, 500 civarında vatandaşımız müzemizi ziyaret etti” dedi.

“Cebindeki sakızından jetonuna büyüklüğünde tam eşyalarını sergiliyoruz”

Şehit olan askerlerin üzerinden sâdır eşyaların sergilendiğini rapor eden Uçan, “Müzemizde Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet dönemindeki bilcümle şehitlerimiz bulunuyor. Dışarıda şehitlerimizin ismi kayıtlı, içeride üstelik eşyaları bulunuyor. Şehit olduğu anda üzerinde ne varsa, cebindeki sakızından jetonuna büyüklüğünde tamam eşyalarını sergiliyoruz. Çankırı genelinde bu ayrımsız önce, elan önceki hakeza bire bir müzemiz yoktu. Türkiye genelinde müzelerimiz var ama şehre hususi olan aynı geçmiş” diye konuştu.

Share: