Sığınmacıların entegrasyonu amacıyla iş yapıldı

Düzce Belediyesi DENIZ Proje Ofisi tarafından hazırlanan Erasmus Muhacir Kadınların Toplumsal Entegrasyonu Projesinin Düzce’de yapılan açılış toplantısının ardından ikinci oturumu Macaristan’ın Zsombathely kentinde düzenlendi.

Kültür İşleri Müdürlüğü, KEZ Proje Ofisi marifetiyle hazırlanan Erasmus Muhacir Kadınların Içtimai Entegrasyonu Projesi icra sürecinin ikinci toplantısında şürekâ Macaristan’birlikte benzeri araya geldi. 24 ay müddet ile devam edecek projede Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Dezavantajlı Grupları Fehim ve Içtimai Bindi Derneği (DEGDER), EureCons Förderagentur GmbH (Almanya), Human Profess Kozhasznu Nonprofit Korlatolt Felelossegu Tarsasag (Macaristan), Spolupracou Pre Lepsiu Buducnost – Velky Meder (Slovakya) temsilcilerinin katıldığı toplantıda göçmen kadınların bulundukları ülkeye entegrasyonu ve hisse senedi gücüne katılımı konusunda geliştirilmesi amacıyla yapılacak çalışmalar konuşuldu.

Düzce Belediyesi başkanlığında 7-8 Meyan tarihlerinde yapılan toplantıda taraflar, proje başlangıcından bu yana yapılan hazırlıkları anlattı. Toplantıda evvel sunumu Proje Koordinatörü Oya Makro yaparken Düzce Üniversitesi temsilcisi Doç. Dr. Zorlu Kılıç de gerekseme analizinin tasarımı ve gerekseme analizine vabeste adına oluşturulan muhtelif modül başlıkları ile her modülün amaç ve hedefleri üzerine detaylı lokma yaparak ortakları bilgilendirdi.

E-öğrenme 5 değişik dilde ücretsiz olacak

Toplantıda; projenin arsıulusal başarı elde etmesi ve ayrımlı toplumlardan insanların faydalanması için kurulacak E-Öğrenme (E-Learning) platformunun tasarımı karşı bilgiler aktarıldı. Platform 5 ayrımlı dilde hazırlanacak ve müstefit olmak isteyen eşhas ağız ağıza ücretsiz namına istediği dilde eğitimlere katılarak şehadetname almaya türe kazanacak.

Toplantı böylecene 2023 yılı Orak Ayı ayında Düzce’de değişik ülkelerden dezavantajlı konumdaki katılımcılara 3 günce eğitim ve öğrenme kursları düzenlenmesine karar verildi. – DÜZCE

Share: