Sinop haberi | Sinop’ta torunlar bilimi eğlenerek öğreniyor

Sinop’ta ayrıntılar bilimi eğlenerek öğreniyor

SİNOP – Sinop Yavru Üniversitesi’nin düzenlediği malumat şenliğinde çocuklar üzere çeşitli oyunlar ve deneyler düzenleniyor. Ayrımlı gözyaşı gruplarındaki binlerce öğrenciye bilimin hem eğlenerek öğretilmesi hem da sargı uyandırması hedefleniyor.

Sinop’ta kül ilçelerden değişik yaş gruplarındaki öğrencilerin selen ve teknolojiyi hem eğlenerek hem da ilgisini uyandırarak belletmek için Yavru Üniversitesi Bilgi Şenliği düzenleniyor. Marifet Şenlikleri Sübvansiyon Programı çerçevesinde hazırlanan etkinlikler 3 dönme boyunca tam çocuklara ve bölüt münhal olacak. Toplamda 5 binin üstünde çocuğun katılımı hedeflenen veri şenliğinde İl Güven Müdürlüğü, Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Afiyet Müdürlüğü, Orman Mıntıka Müdürlüğü üzere kurumlar açtıkları stantlarda birimleriyle ilgili değişik gösteriler ve deneyler yapıyor.

Sinop Bala Üniversitesi Suret Müdürü Doç. Dr. Nurhan Öztürk, “Sinop Bala Üniversitesi Haber Şenliği zaman kapılarını açtı. Binlerce öğrencinin gelmesini hedeflediğimiz benzeri proje. İçeriğinde muhtelif eylem deneyleri, 3D dizayn muhtevalı uygulayım bilimi atölyeleri, zeka oyunları ve laf etkinlikleri kadar bir nice etkinlik saha almakta. Rastgele gözyaşı grubuna akıllıca etkinlikler var, beş, ortaokul, ortaöğretim ve üniversite ile alay malay parçalanmamış halkımızın çağrılı olduğu ayrımsız proje. Gayet mülevven ahenktar bire bir düzlem. Seçme saat başında sayı farkı 600-700 büyüklüğünde öğrenciyi ağırlamayı planlıyoruz. Kül yetişek kurumlarının değişik yaş gruplarını davet ettik, değişik kurumlarla hareket birliğimiz var, kurumların kurduğu stantlarda değişik etkinlikler gerçekleştiriliyor” diye niteleyerek konuştu.

Bilim şenliğinin açılışına Sinop Ilbay Yardımcısı Mürtefi Osman Bulat, Uray Başkan Yardımcısı Önder Başkumandan Öztürk, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Imge Turan ve kamu alım amirleri katıldı. 150 şahsiyet ekiple 60 atölyede düzenlenen etkinlikler 3 çağ süresince süreceği kaydedildi.

Share: