Sinop haberleri! Sinop Mücahede Sulh ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Demir: “Bu Tıpkısı Kaza Değil. Bunun Adı İş Cinayetidir”

MUSTAFA MAHIRANE

Sinop Faaliyet Sulh ve Demokratlık Platformu Sözcüsü Paha Çıpa, Amasra’daki yaşanan eroin faciasıyla ilgilendiren “Bu yeni değil bundan ilk bile Soma’üstelik, Ermenek’te yüzlerce işçimizi tıpkı cins kazalarla kaybettik. Haddizatında bu bire bir ilçe bile değil. Bunun adı aksiyon cinayetidir. Denetimler doğru yapılmadığı için bu gerçekleşmektedir” dedi.

Sinop Iş Sulh Demokratlık Platformu Çevrim Sözcüsü Kıymetiharbiye Demir, Bartın’ın Amasra ilçesinde 41 işçinin yaşamını yitirdiği beyaz zehir faciası ile ilişik açıklamalarda bulundu. Demir, şunları söyledi:

“BUNUN ADI İŞ CİNAYETİDİR”

“Tabiatıyla ki ihmalin olduğu çok bariz. Çünkü Erke Bakanı’nın yaptığı denetimler sonucunda belirttiği rastgele şeyin kardeşlik olduğu yönündeki açıklamaların işçilerin açıklamasıyla hiç dahi örtüşmediği orada tıpkısı teftiş değil tıpkı mülakat yapıldığı peyda. Bu eskimemiş değil bundan ilk de Soma’da, Ermenek’te yüzlerce işçimizi tıpkı zümre kazalarla kaybettik. Gerçekte bu bir kaza üstelik değil. Bunun adı gelişim cinayetidir. Denetimler akıllıcasına yapılmadığı üzere bu gerçekleşmektedir. Antrparantez sonuç dönemlerde ülkemizde benzeri derinti maden sahası açılmıştır. Dolayısıyla bu eroin sahalarını gerçek nitelikli bu işi bilenler yoluyla değil. Herkesin ayrımsız şekil ile tıpkısı aksiyon alanı kendisine görüntülemek üzere yaptığı devletin hükümete mümasil taraftar sermaye gruplarına aynı hat ile lisans verdiği beyaz zehir sahalarında boğulmaktadır. Denetimin olmadığı için söz gelimi Almanya’yı eş verdik. Almanya’üstelik şu dakika eroin kazalarında tek ölüm olmamakta. Ayrıca ilçe üstelik olmamaktadır. Bu anlamı ile buradan da açığa çıkmaktadır ki eroin sahaları mukteza önlemler alınmadan, hisse senedi güvenliği ve iştirakçi sağlığı dikkate alınmadan üretime açılan yerler olduğu için denetimde lazım şekilde yapılmadığı üzere belalar olmakta. Dolayısıyla yüzlerce işçimiz seçme 3-5 yılda benzeri hayatını kaybetmektedir ve aynı o kadarı üstelik hastalıklı kalmaktadır. Buna bundan sonra dur girmek gerekiyor. Dolayısıyla hisse senedi kazalarının bire bir tarz ile önlenmesi gerekiyor diye niteleyerek düşünüyoruz.

“SONUNA KADAR BU MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Çekirdeksel santralci bittabi ki bildiğiniz için etraflı benzeri süreçten beri Sinop’un gündeminde. Üste bu Karadeniz’üstelik yapılan deniz dibi araştırmalarından sonra fay kırıkları olması gerekçesiyle Japonlar bildiğiniz kadar çekilmişti. Ancak buna rağmen halen henüz ısrarla Sinop’ta tıpkısı çekirdeksel santralci yapımı sürdürülmeye çalışıyor. Bu benzeri azamet projesi. Nedeniyle akıbet dönemde Putin’in Ukrayna savaşı cihetiyle acze düşmesi sonrası baştan Akkuyu ve Sinop çekirdeksel santrallerinin yapılacağı ve devreye sokulacağının gündeme gelmesi esasta Akdeniz’dahi ve Karadeniz’dahi Rusya üslerinin oluşacağı şeklinde açıklamalardan anladığımız kadarıyla ip uçlarını bize veriyor. Dolayısıyla tığ Sinop Emek Sulh Demokratlık Platformu namına nükleere alın mücadele verenlerle birlikte dayanışma iş birliği içerisinde sonuna kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Share: