ŞIRNAK’TA ŞEHİT EDİLEN SÜT KUZUSU VE ÇOCUKLARIN İSMİ KÜTÜPHANELERDE YAŞAYACAK

ŞIRNAK’ta PKK’lı teröristlerin düzenlediği saldırılarda şehit edilen 120 süt kuzusu ve çocuğun adlarının yaşatılması üzere hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı’nca onaylanan ‘Şehit Bebek ve Çocuk Oyuncak Kütüphaneleri’ projesinin geçmiş kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi.

Terör örgütü PKK’nın 1990’lı yıllardan bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda Şırnak’ta şehit edilen süt kuzusu ve çocukların isimlerinin yaşatılması amacıyla Yeşeren Cahillik Derneği yoluyla hazırlanan ve 3 ay önceki İçişleri Bakanlığı’na verilen ‘Şehit Çağa ve Çocuk Kütüphaneleri Projesi’ onaylandı. Proje kapsamında Şırnak’ta yıldırı saldırılarında yaşamını yitirdiği belirleme edilen 120 süt kuzusu ve çocuğun isminin verileceği kütüphanelerin oluşturulması için 7 anaokulu belirlendi. Bu kapsamda Şehri Nuh Anaokulunda geçmiş ‘Şehit Çağa ve Bala Oyuncak Kütüphanesi’ açıldı. İlk kütüphanenin açılışına Vali Osman Bilimci, Eşi İlknur Bilgin, Yeşeren Cahillik Derneği Başkanı Hatice Atan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Vürut, martir yakınları ve öğrenciler katıldı.

‘BUNLARIN HEPSİ KÜRT ÇOCUKLARI’

Vali Osman Bilimci, yapılan açılışın çokça manidar olduğunu tabir ederek, Şırnak, terörün o lanetli yüzünü sunu meydanda, bildirme karışık yıllarını zihayat illerden birisi. Görüyorsunuz tanınmayan bebek diyoruz. Bunu biz uydurmuyoruz. Bunu maatteessüf güya insan hakları, demokratlık, türe ve özgürlükler, türe ve budun anlayışını ortaya koyan amma bu manada hiçbir demokratik ayar tanımayan, hiçbir insan hakları değerini tanımayan, bütün insan hakları değerlerini kadem altına düz ve bu valör dahi zat uluslarının çıkarlarını bölgede bitmeme ettirecek aparatlar arayan ve maatteessüf neymiş Kürt halkının temsilcisiymiş kabil hareket yazar amma özde hemen ve hoppadak yayılımcı devletlerin aparatı olan yıldırı örgütünün burada yapmış olduğu katliamları görüyoruz. Bunların hepsi Kürt çocukları. Sanki Kürt halkının geleceğini Kürt halkının çıkarlarını temsilini, demokrasisini savunduğunu iddia eden aynı teşkilat, tek ideolojik anlayışı sıfır, hassaten ideolojiyi bırakın konuşması olmayan, konuşmayı bırakın vakit kaybetmeden nefes alıp veren çocukları mı katlederek sözde demokrasiden bahsediyorlar dedi.

Yeşeren Deneyimsizlik Derneği Başkanı Hatice Atan de, projenin amacının martir olan çocukların isimlerini keyiflendirmek olduğunu belirterek, Geçmişe baktığımızda terör örgütü 80’li, 90’lı yıllarda karye baskınları yaparak henüz dünyaya gelmemiş bilinmeyen bebeklerimizi, çocuklarımızı katletti. Şimdiye büyüklüğünde şehit askerlerimiz, korucularımız ve sivil şehitlerimiz amacıyla 27 parça katalog açtık. İlimizde jandarmadan aldığımız bilgiye bakarak 120 şehit çocuğumuz var. Bunların arasında sıfır gözyaşı, 6 aylık, 1 maaş bebekler var. Onların adını yaşatmak üzere böyle benzeri proje yaptık. Hedefimiz 7 kesim katalog beğenmek. Bu 120 çocuğumuzun ismini yaşatmak diye konuştu.

Share: