Sivas’ta belediyenin kurduğu güneş santrali aylık averaj 150 bin TL idrak sağlıyor

Yenilenebilir kaynaklarla öz enerjisini üretmeyi hedefleyen Gürçayır Çevre Belediyesi, benzer tıpkı çalışmaya imza attı. Bu çerçevede İki sene evvel Gürçayır Beldesi’nin Bakir Mahallesinde Gün Enerjisi Santrali (GES) kurulumuna gerçekleştirdi. Kısaca 5 dönümlük arazi konusunda 250 kilowatt (KW) güce topluluk kurulan santralci akıbet zamanlarda belediyenin bütçesine de şanlı yardım yapıyor.

“SAYI FARKI 150 BİN TL ALGI ELDE ETTİK”

Gürçayır Yer Şehremini Ana Tıfıl, GES projesinin tahminî 2 yıldır uray bütçesine yardım sağladığını belirterek, “Gürçayır Belediyesi kendisine elimizdeki hazır arazilerde değerlendirerek öncelikle içerisinde bulunduğumuz bu alanı hayata geçirdik. Yaklaşık 2 yıldır istihsal halinde belediye bütçemize yardım sağlıyor. O günkü rakamlarla tıpkı milyon 870 bin TL’ye münakasa etmiş olduğumuz bu proje 250 KW gücüne erbap olması ve maaş bazında ise ortalama 150 bin TL kazanç elde ettik” dedi.

“GES SEÇME KAMER KENDİ TAKSİTİNİ ÖDÜYOR”

Başkan Tor, GES’in temas ay özlük taksitini birlikte ödediğini söyleyerek, ” Biliyorsunuz ki belediyemizin daimi olan ayrımsız geliri yoktur. 2020 yılında sunmuş olduğumuz cümbüş santrali projesi onaylandı. İller bankasından aldığımız destekle gelişigüzel proje maliyeti 1 Milyon 780 Bin TL tuttu. Kurulumu tamamlanan GES ise değme kamer kişi taksitini ödüyor. Kalanı ile de belediyemizin ihtiyacını ve beldemizin yer düzenlemesini yapmamıza imkan sağlıyor” dedi.Share: