Sudan Kaime Konseyi Başkanı Hüccet: “Ülkedeki uzlaşma andıran”

Sudan Irade Konseyi Başkanı ve Kalabalık Komutanı Orgeneral Abdulfettah ahali-Belgit, ülkedeki intikal sürecinin nazik zorluklarla karşılaştığını ancak kâin göstergelerin politik, içtimai güçlerin katılımıyla uzlaşının yakın olduğunu gösterdiğini belirtti.

Ferman Konseyinden yapılan açıklamaya göre Hisse Senedi, Etiyopya’nın Bahir Elverişsiz kentinde gerçekleştirilen, Afrika kıtasındaki güvenlik sorunları ve çözüm önerilerinin konuşulduğu Kayırıcı Düzey 10. Tana Düzenlilik Forumu’na katıldı.

Forumdaki konuşmasında Sudan’daki intikal sürecinin nazik zorluklarla karşılaştığına dikkati calip Burhan, “Bulunan göstergeler, siyasal ve içtimai güçlerin katılımıyla uzlaşmaya varmanın yakın olduğunu müjdeliyor. Bu, geçiş döneminin istikrarını ve ülkeyi yönetecek sivil aynı hükümetin kurulmasını güvence ediyor. Geçiş döneminin böylece bağımsız ve adil seçimlerin yapılması için birlikte makul ortamı yaratıyor.” ifadesini kullandı.

Sudan ve Etiyopya ikili ilişkileri görüştü

Öte yandan Burhan, forumdan bilahare Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile iki mutluluk arasındaki düet ilişkilerin ele alındığı bire bir mülakat gerçekleştirdi.

Etiyopya’nın Nil Nehri üzerinde nesir ettiği şişman Uyanış (Hedasi) Barajı konusunda barajın teknik konularında anlaşmaya varılmasının gibi olduğunu söyleyen Emir Konseyi Başkanı, Etiyopya Başbakanı’nın Etiyopya ile Sudan ortada hesaplı entegrasyonun kurulmasına ait önerisini kıvançla karşıladı.

“Hedasi Barajı projesi, Sudan’a balaban menafi sağlayacak”

Etiyopya Başbakanı Ahmed ise Sudan ile olan ilişkinin özel olduğuna değinerek Hedasi Barajı projesinin Sudan’a nazik faydalar sağlayacağını kaydetti.

İki reis, tamlık hat sorunlarının eksper beceri komiteler eliyle barışçıl yollarla ele alınması gereğini vurguladı.

Afrikalı siyasi ve akademisyenler, kıtadaki düzenlilik sorunları ve çözüm önerilerinin konuşulduğu bu sene 10’uncusu yapılan Arka Dozaj Tana Güvenlik Forumu’nda “Düzenlilik Tehditlerinin Yönetimi: Arzuladığımız Afrika amacıyla Direnci İnşa Ika” sloganıyla ayrımsız araya gelmişti.

Sudan ordusunun güvenlik ve kalıcılık tehdidi gerekçesiyle 25 Teşrinievvel 2021’üstelik sivil yönetime ahali koyup olağanüstü hal ilan ederek başbakan karışma onlarca siyasiyi gözaltına almasıyla başlayan ve hareketli tıpkı hükumetten mahrum olduğu siyasal istikrarsızlık sürüyor.

Akdarı ve Etiyopya’nın Hedasi Barajı anlaşmazlığı

Etiyopya, Akdarı ve Sudan, 10 yıldan etraflı süredir Hedasi Barajı ile ilgilendiren karşı karşıya geliyor.

Nil sularının çoğunluğu topraklarında doğmasına karşın hoppadak yüzde 3’ünden yararlanabilen Etiyopya, Afrika’nın yer büyüğü olacak Hedasi Barajı’nın inşasına 2 Nisan 2011’da başladı.

Baraj, Sudan-Etiyopya sınırına andıran tıpkı bölgede, Nil Nehri’ni yüzdelik 80 besleyici Mavi Nil Nehri kolu üzerinde yapılması zımnında iri ehemmiyet taşıyor. Etiyopya, Hedasi Barajı ile enerji açığını kapatmayı ve elektrik satmayı amaçlıyor.

Addis Ababa yönetimi, Akdarı ve Sudan ile bir anlaşmaya varmamasına karşın barajın doldurulmasında ısrar ederken Kahire ve Hartum yönetimleri, Nil suyunun paydaş ülke başına düşen almanak paylarının etkilenmemesi için öncelikle üçgen anlaşmaya varılması gerektiğini vurguluyor.

Tepkilere rağmen Orak Ayı 2020’de önce dolum işleminin yapıldığı barajda 20 Gücük Ay 2022’dahi ilk defa neşelilik üretimine başlanmıştı.

Share: