Temel karnındaki bebeğe stent takıldı

Elazığ’da asıl karnında lüzum çıkış yolu darlığı tayin edilen bebeğe stent takıldığı bildirildi.

Fethi Sekin Kent Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, Perinatoloji Polikliniğine başvurma fail gebenin bebeğinde sidik yolu darlığı belirleme edildi.

Perinatoloji uzmanı tarafından yapılan teferruatlı tetebbu ve tetkiklerden sonraları bebeğe stent takılması gerektiği belirlendi.

Ultrason eşliğinde vesicoamniyotik stent takılan bebeğin idrarını yapması sağlandı.

Açıklamada görüşlerine saha sunulan Perinatoloji Uzmanı Dr. Birsen Mihmandar Palta, muteber işlemin çokça alıngan olduğunu belirtrek, şunları kaydetti:

“Vesicoamniyotik stent uygulaması ile bebeğin hacet kesesine takılan ayrımsız kanül ile idrarını yapması sağlanır. Bu işlemin amacı bebeğin esas karnında süresince bulunduğu suyun devamlılığını sağlamaktır. Bize başvuran gebemizin bebeğinde idrar yolu darlığı tespit ettik. Öncelikle amniyosentez işlemi ile bebeğin genetiğinin normal olduğunu ve yaptığımız tetkiklerde böbreklerinin hala çalışır vaziyette olduğu belirledik. Hastamıza mecbur benzeri uyuşturma altında işlemimizi uyguladık. Ultrason eşliğinde yapılan prosedür sonucunda bebeğimizin idrarını yapmasını sağladık.”

Share: