Togg, otomobilden evvel sayısal yapıt çıkaracak

Togg Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, başından beri ayrımsız otomobilden henüz fazlasını beğenmek için yola çıktıklarını tabir ettiklerini ve Togg’u, anne neşelilik alanı mobilite olan bir teknoloji şirketi namına konumladıklarını belirterek, “Bu konuda bilgi isnat etmek için henüz er amma evvel düşüncesiz cihazımız C segmenti SUV’u pazara sunmadan geçmiş kıvrak adına bakım verecek bir dijital iz için çalıştığımızın ipucunu verebilirim.” dedi.

Karakaş, Togg’un Gemlik tesislerindeki son gelişmeler ve “düşüncesiz cihaz” namına nitelendirdiği otomobilin istihsal sürecine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Gemlik tesislerinin seri üretime hazır ağıl gelmesiyle ilk sıra üretim aracın üstelik bu yılın sonuç çeyreğinde banttan ineceğini bildiren Karakaş, “Ardından pazara çıkmak için gerekli teknik şartların hesabına getirilmesi (homologasyon) süreci başlayacak. Bu sürecin tamamlanmasının arkası sıra 2023’ün geçmiş çeyreği sonunda bile yollara çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

“208 robot, testler üzere amade hale gelmeye başladı”

Gemlik tesisindeki çalışmaların planlanan şekilde bitmeme ettiğini nâkil Karakaş, “Gemlik tesislerimizde üst binamızdaki 208 robot, göze bazında parçalı denemelerin arkası sıra deneyim üretimi için amade arkaç gelmeye başladı. C-SUV gövdesinde önceki boyasız denemelerin yapıldığı Avrupa’nın yeryüzü temizi olan boyahanemizde kimyasal dolum aşamasına geçildi. Anahtar tesisinde ise ekipman kurulumunun peşi sıra devreye alma çalışmaları başladı. Tesislerimiz bu yılın son çeyreğinde saf üretime amade olacak.” ifadelerini kullandı.

“1.000 nüsha aceleci şarj istasyonunu 81 ilimizde 600’ün üzerinde noktada hizmete sunacağız”

Şarj istasyonları konusuna bile değinen Karakaş, “Togg aptal ve hızlı şarj altyapısı üzere çalışmalarımıza başladık. İlk araçlarımız yola çıkmadan ilk 2 bin soketi olan 1.000 adet aceleci şarj istasyonunu 81 ilimizde 600’ün üstünde noktada hizmete sunmuş olacağız.” dedi.

Gürcan Karakaş, otomobilden önce eksantrik aynı teknolojik ürünü piyasaya sürecekleri şeklindeki iddialara ilgili, “Esasen beri tıpkı otomobilden elan fazlasını yapmak amacıyla yola çıktığımızı ifade ettik ve Togg’u ana canlılık alanı mobilite olan tıpkı uygulayım bilimi şirketi kendisine konumladık. Bu konuda vukuf çevirmek amacıyla henüz er amma ilk akil cihazımız C segmenti SUV’u pazara sunmadan geçmiş hareketli namına bakım verecek bir dijital yayın üzere çalıştığımızın ipucunu verebilirim.” ifadelerini kullandı.

“4 yıl içinde unutamadığım hatırat var”

Togg’un kuruluşunun 4. yılında unutamadığı gâh anılarını birlikte nâkil Karakaş, şunları kaydetti:

“Hedefimize giden yolda geride bıraktığımız temas zaman bizim için benzeri derecede unutulmaz ve kıymetliydi. Elbette dangadak çok anım var. Bunlar ortada 27 Aralık 2019’dahi Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirdiğimiz ‘Yeni Lige Yolculuk’ etkinliğimizi, şu sıralar sınama üretimine hazırlandığımız Gemlik tesislerimizin 18 Orak Ayı 2020’de gerçekleştirdiğimiz inşaata bidayet törenini, 29 Ekim 2021’de aracımızı ilk defa İstanbul Park pistinde kullanmamızı sayabilirim. Antrparantez, bu yılın başında, dünyanın bildirme büyük bitiren elektroniği etkinliği CES’e katılıp dünyada gürültülü getirmemizi, blokzinciri teknolojisini mobilite alanında dünyada ilk defa kullanan ayraç namına Ava Labs’la teşrikimesai anlaşması yapmamızı, Mart 2022’de İsveç’te başarıyla gerçekleştirdiğimiz kış testimizi ve kısa süre evvel start-up ekosistemimizi bollatmak için tamamladığımız ve 850’yi aşkın girişimcinin başvurduğu mobilite tesri programımızı sayabilirim.”

TOGG sınama üretiminin başlamasına kısa tıpkı müddet kaldı

Deneyim üretimi başlıyor: TOGG’un fiyatı ne büyüklüğünde olacak?

TOGG’un Twitter yerine hacker saldırısı

 

Share: