TRAKTÖR İLE RÖMORK ARASINA SIKIŞAN BEYAR, HAYAT MÜCADELESİNİ KAZANDI

MARDİN’da traktör ile römork arasına sıkışıp çöz kanama geçiren, atıf edildiği Elazığ’de yapılan ameliyatın arkası sıra 9 çağ kırıcı bakımda artan Beyar Mehabetli (15), yaşam mücadelesini kazandı. 1 hafta taharri amaçlı hastanede kalan Beyar Büyük, taburcu edildi.

Mardin’dahi 4 Aralık akşam saatlerinde tarlada etkin Ekrem ve Feryal Büyük çiftinin çocukları Beyar Mürtefi, külbütörü taktığı tam, cereyan eden traktör ile römork beyninde sıkıştı. Bati yaralanan Ulvi, Mardin Ululuk Hastanesi’hangi kaldırıldı. İç kanama geçirdiği belirlenen Beyar Uca, ambulansla Elazığ’daki bire bir hastaneye atıf edildi. Bala Cerrahisi Uzmanı Cerrah Doktor Fikret Ersöz ve ekibi tarafından ameliyata alınan Beyar Mürtefi’nin salim böbreğinden yaralandığı ve böbrek atardamarından karnına zaman dolduğu tespit edildi. 2,5 saatli ameliyattan sonraları 9 gün sakil bakımda artan Mürtefi, hayat mücadelesini kazandı. 1 haftalık kontrolün peşi sıra dikişleri alınan Beyar Ulu, taburcu edildi.

‘3 LİTRE IÇKI DOLMUŞTU’

Yavru Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Fikret Ersöz, hastasını ailesine sağ selamet doğrulama etmenin kendileri üzere sunma nazik dürü olduğunu belirterek, ‘Traktörün arkasında tıpkısı kıvılcım takarken traktörün gabi gelmesi ile arada sıkışıp titreme geçiriyor. Titreyiş sonrası Mardin’üstelik hastaneye götürüyorlar. Yapılan muayenelerde çok kırıcı ayrımsız çöz kanaması olduğunu söyleyip korkulu bakıma yatırıyorlar ama orada hastayı açmıyorlar. 112 bizi aradı, hastanemiz hastayı kabul etti. Hastamızın iyi böbreğinin yaralandığını, böbrek damarındaki gömlek içine tahminî 2-3 litre dem dolduğunu gördük ve göbek içi alelade fokur fokur kaynıyordu. Çokça çabuk hareket ederek hastamızın kanayan damarını tuttuk, göbek içini temizledik ve kapattık. Yaklaşık 2,5 saat süren müstacel benzeri cerrahi müdahale geçirdi. Hastamız 9 zaman kilolu bakımda kaldı. Güç bakımda birlikte temas bölüm sıkı takip ettik. Hastamızı işler etmeseydik dakikalar zarfında kaybedebilirdik. Ameliyat sonrası hastamızı sağ selamet ailesine salmak bizim için bildirme büyük armağan ifadelerini kullandı.

Beyar Uca da külbütörü takarken traktörün geri geri gelmesi sonucu sıkıştığını dile getirerek, Beni arabaya koyup Mardin’e getirdiler. Niye beni işler etmiyorsunuz diye niteleyerek sorunca ‘Ameliyatın çok print, yapamıyoruz’ dediler. Sonra beni Elazığ’a getirdiler. Tanrı onlardan razı olsun. Doktorum beni faaliyetler etti, beni esasen hayata döndürdü. Canımı ona versem da hangi söylesem bilmiyorum. Beni taburcu ettiler, dikişlerimi de aldılar. Haddinden Fazla teşekkür ediyorum? dedi.

Beyar Mehabetli’nin dayısı Fasih Bagı ise, şunları söyledi

Araziyi sürüyorlardı. Araziyi devam etmek amacıyla tıpkısı zerre takıyorken traktör da geri geri geliyordu. Parçayı selametlemek için uğraşırken bir baktı kim beyninde kaldı. Doktorlara, servise koştuk. Hastamız hangi olacak dedik. İç organlarında kanaması haddinden fazla. Burada yapacak benzeri madde namevcut, en iyisi dua edin dediler. Hocam bizi apayrı yere gönderin dedik. Allah razı olsun 112’yi aradılar Elazığ’a geldik. Tanrı razı olsun Fikret hocadan yeğenim ongun.?

Share: