Türkiye’nin yerel peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Vilayet, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Ticaret ve Uran Odası gelişim birliğinde düzenlenen “Peynir Festivali”nde lokal peynirler tanıtıldı.

Yurdun türlü ülke ve yörelerinde üretilen peynirler, site merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, lokal peynirler tıpkı araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, marka oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” olarak tanıdık gravyer peyniri başta almak amacıyla bir nice çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin değişik illerinden getirilen yaklaşık 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Genel Sekreteri Nurullah Kişmiri, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış bir site olduğunu anlatım ederek, “Yaklaşık 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı henüz encam yollamak, uluslararası boyuta öğütmek istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi zımnında 2.’sini bu yıl yaptık. Amacımız geleneksel kuzuluk getirip ulusaldan uluslararası boyuta çıkartmak.” diye konuştu.

Festivali büyüterek dünyada patırtılı getirecek ayrımsız ayla getirmeyi amaçladıklarını anlatan Kişmiri, “Burada 50 kök peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi az çok ferah. Fesstivali turizm materyali adına Kars’ın turizm değerleri arasına kaldırmak istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.Share: