Üniversitesinden mezun olduğu Bayburt’a depremzede olarak mevrut zinde: “Bayburt’a gelmeyi hakeza fon etmemiştim”

Üniversitesinden çıkışlı olduğu Bayburt’a depremzede yerine mevrut zihayat: “Bayburt’a gelmeyi hakeza hayal etmemiştim”

BAYBURT Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine tutkun Ericek köyünde ailesiyle depreme uykuda yakalanan Zekâ Çiçek (25), üniversitesinden çıkışlı olduğu Bayburt’a depremzede adına geldi. Bayburt’un güvenli aynı zamanda depremden ırak benzeri yer olduğunu anlatım fail ve bu nedenle Bayburt’un yolunu tuttuğunu belirten Çiçek, kapılarını depremzedelere açan bir pansiyona yerleşti. 2 sene geçmiş Bayburt Üniversitesi Kılavuzluk ve Ruh Bilimsel Müşavirlik bölümünden mezun olan Çiçek, “Bayburt’a bu şekilde gelmeyi durum etmemiştim, bu şekilde birlikte gelmeyi tek istemezdim” dedi.

Yaşadığı depremi kırıcı gözlerle anlatan Çiçek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İlk depremde evimiz 1.5 an kadar sallandı ama bizim bulunduğumuz yerde katabolizma falan olmadı. Gine depremin olacağını söyledi bizimkiler, çekicilik çokça soğuktu, amiyane bire bir kar vardı, dışarıda hangi kadar süre bekleyeceğimizi düşündük. İlerleyen zamanda bile elhak yine tıpkı deprem daha oldu. O depreme bile komşumuzda yakalandık. O anları şu an anlatamıyorum, o kadar hatırlayamıyorum, anımsayamıyorum bile. Çok korkunçtu, sarsıntılar haddinden fazla büyüktü. Sarsıntılar o kadar büyüktü ki komşumuz bebeğinin üzerine düşüyordu o anın sarsıntıyla. O vakitten bilahare hariç çıktık, hariç çıkmak birlikte aklımıza o asıl kadar gelmemişti. Sarsıntılar, yer sarsıntısı biraz durulunca annem bizi kapıya yöneltti. Yargılama panikle dışarı çıktık, temas vadi kardı. Telefonlarımızla aynı yerleri aradık amma suret düşmedi. Sağda, solda yıkılan evleri gördük, gökyüzü kıpkırmızıydı. Dışarıda hangi yapacağımızı düşünmeye başladık, elhak dediğim kabilinden hiçbir yere ulaşamıyorduk. Arabası olan arabasına bindi, olmayanlar keskin yakmaya çalıştı. Aynı müddet arabada vakit geçirdik. Sonrasında komşumuzun ağılına gittik, koyunlarını satmıştı, şansımıza orada barınabildik. Oba gelmemişti o süre içre, üçüncü günde bizim oraya AFAD geldi. Dediğim kadar ağılda geçirdik beş altı günümüzü çokça soğuktu hava, sobada tek vardı ağılda iri olduğu üzere ısınamıyorduk. Sonra AFAD gelince o açıklık şart yardımı da geldi. O şekilde dayanmaya çalıştık”

“Ölüleri âdeta kardeşim görüp etkilenmesin diye niteleyerek gözlerini kapatıyorduk”

Sarsıntı felaketiyle komşularını, akrabalarını kaybettiğini anlatım fail Çiçek, basit kardeşinin olanları görmemesi için elleriyle gözlerini kapattığını söyleyerek, “Sağda, solda ölüler görüyorduk. Adi kardeşim görmesin diye gözünü kapatıyorduk, etkilenmemesini istiyorduk. Psikolojik namına hepimizde hasar kaldığını düşünüyorum. Ruh Bilimsel danışmanlık okuduğum üzere henüz deneyimliyim diyebilirim ama birey derdine atmak insana bütün bildiklerini o müdrike unutturabiliyor ve insan başkalarına arkalama bile edemiyor. Böylesi tıpkı zaman yaşadık. en üst buraya gelirken 5’inci günde ölülerimiz gömüldü. Üniversite okuduğum şehre bu şekilde gelmeyi adisyon etmiyordum, Bayburt’a bu şekilde gelmeyi birlikte tek istemezdim. Demincek aklımız üstelik orada kaldı, ailem dahi şu zaman İstanbul’üstelik. Ben İstanbul’bile üstelik uyuyamadığım üzere Bayburt’a gelmeyi yeğleme ettim az buçuk daha depremden uzak tıpkısı meydan olduğunu düşündüm. Şu an Sıla pansiyonda kalıyoruz, ilerleyen günlerde de buradan KYK yurtlarına geçmeyi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Share: