Vaktiyle oturduğu sülale üzere yapılan “zelzele yardımı”nı iade etti

Düzce’de tüvana Haydar Zarif, taşındığını bildirme etmediği çarkıt evi amacıyla depremde hasar gördüğü gerekçesiyle yapılan kira yardımını reddetme etti.

Kentte, 23 Kasım’da meydana mevrut 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekiplerince hasar belirleme çalışması yürütüldü.

Merkeze sınırlı Gürcü Kom köyünde hareketli 68 yaşındaki Haydar Genç’in yerine, taşındığını beyan etmediği sakat evi üzere depremde hasar gördüğü gerekçesiyle 25 bin liralık kira yardımı yatırıldı.

Köyde özlük yaptığı evinde dinamik Müstehap, durumu fark ederek muhtar Ahmet Tehlikesiz Atay ile iletişime geçti.

Geçer Akçe, muhtar Atay ile geçmiş Şahıs Müdürlüğüne her an bulunak değişikliği yaptırdı, henüz sonra bankaya anbean parayı gönderilen hesaba izansız yatırdı.

Zarif, hassas davranışıyla çevresindekilerin takdirini topladı.

“Devletin parasına de ahali uzatamazdım”

Haydar Mergup, AA muhabirine, kentte 1967 ve 1999 yıllarındaki depremleri yaşadığını söyledi.

Kentte 23 Kasım’daki depremde birey kaybının olmamasının muştulu olduğunu tamlayan Geçer Akçe, “Hasar üzere ikinci dolaşma geldiler. Devletimiz duyar bu konuda, Cenabıhak razı olsun. Hesabımıza bire bir dünyalık yatmış oldu, ismim eksantrik hanede müstecir olarak gözüktüğü amacıyla. Hakkım olmayan aynı dünyalık hesabıma yattığı üzere vicdanen akseptans edemedim. Orada müstecir değildim. Devletin parasına de ahali uzatamazdım. Milletin hakkı bu.” diyerek konuştu.

Durumu ilettiği muhtarla bulunak değişikliğini yaptırdığını ve bankaya anbean parayı iadeli ettiğini anlatan Beğenilen, “Bu filhakika bizim görevimiz. Hakkım sıfır aynı paraya el örtmek istemedim. Hakkım olan şeyi filhakika çap bana veriyor. Ihtişam filhakika bize erbap çıkıyor.” dedi.

“Gayrı insanlara birlikte denk peki inşallah”

Kocabaşı Ahmet Emin Atay üstelik Geçer’in duyarlılık örneği gösterdiğini dile getirerek, “Başka insanlara de denk olur inşallah. Parayı yansıtmak istediğini söyledi. Beraber bankaya ve AFAD Müdürlüğüne gittik. AFAD Müdürlüğünün hesabına kendisi bizzat parayı iadeli etti.” ifadesini kullandı.

Share: