Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de depremde ölenler çin gıyabi cenaze namazı kılındı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de, “asrın felaketi” yerine nitelendirilen depremlerde hayatını kaybedenler amacıyla gıyabi cenaze namazı kılındı.

İl merkezleri ve ilçelerdeki bütün camilerde, cuma sonrasında depremlerde son edenler amacıyla gıyabi cenaze namazı kılındı, dua edildi.

Cenaze namazının peşi sıra gazetecilere açıklama işleyen Muş Müftüsü Halil İbrahim Demir, dayanışma ve yardımlaşmanın bu yumruk günlerde kebir olduğunu söyledi.

Bugün Türkiye’nin gelişigüzel tarafında olduğu üzere Muş’ta dahi depremde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldıklarını anlatım eden Çıpa, şöyle konuştu:

“Haddinden Fazla nazik benzeri incitici var. Sunu azından cenaze namazı kılınmayan kardeşlerimiz tür. Tığ bu görevi bilcümle ayrımsız budun kendisine zaman hesabına getirdik. Depremin peşi sıra Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve diyanet görevlileriyle deprem bölgesine gittik. Yardımları birleştirme ettik. Kahramanmaraş bölgesindeki ahiret yolculuğu fail kardeşlerimizi aynı hafta boyunca İslam usullerine göre defnettik. Kur’an-ı Eli Açık okuduk.”

Demir, yer sarsıntısı bölgesine yoğun manada ayni ve nakdi yardımlar yapıldığına bel ederek, “Güzeşte hafta cuma günü kamu camilerimizde depremzedeler üzere 1 milyon 700 bin liralık toplandı. Bu yardımlarımız devam edecektir.” diye niteleyerek konuştu.

Share: