Vekil Üzüntülü: Buğulu çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Acılı, “Bayağı ev tipi’ huzurevlerimizde yaşlı çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz” dedi.

Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yoğunluk Yanık, bakanlığın huzurevlerine ilişkin bağlanmış izah yaptı. Projeler için bilgelik veren Bakan Acılı, “Huzurevlerimiz ‘site tipi’, ‘avlu tipi’ ve ‘küçük ev tipi’ proje kalkışmak için 3 ayrımlı kategoride tasarlanıyor. ‘Site tipi’, bakıma ihtiyaç duyan ve bedenî fonksiyonları zayıflamış yaşlılarımıza hizmet vermek amaçlı namına tasarladığımız bire bir huzurevi modelidir. ‘Avlu tipi’ni günce işlerini öz başına hesabına getirebilen ve fiziki hareketliliğe artık gerekseme duyan yaşlılarımız için planladık. Bu emsal, demans kabil kognitif fonksiyonlarında bozulmalar meydana mevrut yaşlılarımız için hususi tasarlandı. ‘Adi aile tipi’ modelimizde ise müstakil akım edebilen ve kendi işini kendisi yapabilen, elektronik sülale aletlerini kullanabilen ve afiyet açısından sürekli gözetime gerekseme duymayan yaşlılarımızın kendilerine ilişkin hayat alanlarında günlük hayatlarını sürdürmelerine imkân tanınıyor” dedi.

‘YAŞLILARIMIZ KEYİFLİ VAKİT GEÇİREBİLİYOR’Vekil Yanık, Çeltek, Tokat ve Zonguldak’ta ‘avlu tipi’ mimariyle tasarlanmış nemli hizmet kuruluşlarının, Adana, Yalova ve Artvin’de ise ‘küçük familya tipi’ mimariyle düşünülmüş kuruluşların bakım verdiğini belirterek, “2+1 (2 akak odası, 1 ortak mağaza, mutfak, cağ ve tuvalet) ve 1+1 (1 akak odası, 1 eş mağaza, mutfak, banyo ve tuvalet) şeklinde tasarlanan ‘küçük aile tipi’ modelimizde 2 yaşlımız alay malay kalabiliyor. Çiftlerimiz tarafından bundan sonra tercih edilen ‘küçük sülale tipi’ huzurevlerimizde nemli çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz. Kişi evlerinde gibi yaşamlarını sürdüren yaşlılarımız kullanılmamış arkadaşlıklar ediniyor, bahçelerinde ise dörtköşe mesafelik geçirebiliyor” ifadelerini kullandı.’13 BİN 687 YAŞLIMIZA BAKIM HİZMETİ SUNUYORUZ’Vekillik adına yaşlılara hizmetlerinin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Nazır Izdıraplı, şunları kaydetti: “Yaşlılarımıza cıvıl cıvıl kurumlarda değil, kişi ortamı süresince bulunduğu ve alıştığı yerlerde, hayatlarını henüz bile kolaylaştıracak şartlar altında devam edebilmesine müteveccih ayrımsız anlayışla hizmet veriyoruz. 2022 yılı Eylül kocaoğlan bakımından 17 bin 499 kapasiteli 168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza yatılı kurumsal hizmet hizmeti sunuyoruz. 4 bin 336 yaşlımız üstelik Bakanlığımıza sınırlı huzurevlerinden ücretsiz yararlanıyor. Vekillik yerine ülkemizin artan buğulu nüfusunu göz uğrunda bulundurarak, 2023 yıl sonuna kadar 7 yatılı hizmet kuruluşu ve 5 yatısız bakım ve etkili yaşam merkezini hizmete açacağız.”

Share: