Yozgat evcil haberleri… Gurbetçileri Katakulli Eden ‘Umuda Yolculuk’ Anıtının Üçüncüsü Yozgat’ta Yapıldı

Türkiye’den Avrupa’ya 60 yıl önce geçmiş iştirakçi göçünü temsil eden ‘Umuda Yolculuk’ anıtı, Hollanda ve İstanbul’dan sonra Yozgat’ın Çayıralan ilçesine yapıldı. Türk işçilerin Avrupa’ya olan hazin barhana serüvenlerini ölümsüzleştirmek amacıyla geçmiş abide 2014 yılında Rotterdam’a dikildi. Göç abidesi Hollanda’dan sonradan İstanbul Moda Parkı’nda ‘Umuda Yolculuk’ adı ile düz yazı edildi. Çayıralan Belediye Reisi Ömer Codar, Türkiye’den 60’lı yıllarda Avrupa’ya işçi göçünü simgeleyen üçüncü anıtın zat ilçesine dikilmesinin kendisi hesabına kurum donör olduğunu söyledi.

Almanya özellikle girmek üzere muhtelif Avrupa ülkelerine 1960’lı yıllarda önce gidenleri muvakkat eden, günümüzde ise Avrupa ülkelerinde yer aşkın işçisi kâin illerden biri olan Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde gurbetçileri sahne fail ‘Umuda Yolculuk’ anıtı dikildi. Hollanda ve İstanbul’dan bilahare Yozgat’ın Çayıralan ilçe meydanına dikilen anıt ile yurtdışına göç fail birinci gömlek işçilerin anısı ölümsüzleştirildi.

“MEMLEKETİMİZ BİR GURBETÇİ MEMLEKETİDİR”

Çayıralan Belediye Reisi Ömer Çodar, “Bu görmüş olduğumuz abide 1960’lı yıllarda eline tahta bavulunu alıp, benzeri bilinmeze, Avrupa’ya, nereye gittiğini de bilmeyen, ne gelişim yapacağını bilmeyen memleketimizin tıpkı simgesi halinde mahdut dışında diri, alelhusus üçüncü batın vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda, isteği doğrultusunda kendileri marifetiyle yaptırılıp ve bizden bile meydan istemeleri doğrultusunda buraya koyduk” dedi.

“Memleketimiz tıpkı gurbetçi memleketidir” diyen Codar, “Memleketin bunu de inkar etmesi türlü değildir. Gelişmişliği mahdut dışında hareketli gurbetçiler sebebiyle tığ gördük, parayı biz onların sayesinde gördük. Burada yoksulluğu onların sebebiyle aştık. Kâh insanlar bu anıta cebin mevrut olsa üstelik benim amacıyla benim açımdan manevi değeri çok çokça büyüktür, iyi kim rüfeka yaptırmışlar, gani kim böyle tıpkı talepleri olmuş. Bu abide buraya, ilçemizde güzelce yakıştı. Bu anıttan biri Hollanda’bile biri İstanbul’bile üçüncüsü dahi buraya yaptırıldı” diye niteleyerek konuştu.

UMUDA YOLCULUK ANITI

Çayıralan kaza merkezinde bulunan abide kaidesine asıla tablo üstelik ise, anıtın İbrahim Hazer marifetiyle yaptırıldığı belirtilerek, şu bilgilere meydan verildi:

“Umuda yolculuk anıtı, elan dolgunca tıpkısı hayat umudu ile yüreklerini sevdiklerinin yanında bırakarak bilinmezlerle dolu gurbetlik ellere çalışmaya giden Anadolu’nun cesur evlatları anısına yapılmıştır. Bu abide Çayıralan Belediye Reisi Sayın Ömer Codar’ın isteği üstüne ilçemize kazandırılmış; anıtın beniâdem sahibi olan Bilge Nazife Kaya’nın danışmanlığında ve Hollanda Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Anlaklı Baran’ın koordinatörlüğünde, yontu sanatçıları Yengi Dağdeviren, Uca Yaldır ve Çokluk Ersoy vasıtasıyla yapılmıştır. Bu anıtın aynı İstanbul Moda parkında birinci nesil gurbetçilerimizin hatıralarını ölmezleştirmek için yerini almıştır.”

Share: