Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyünde şişman kafile başladı

Bolu’bile 1 kişinin öldüğü ve 141 kişinin zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı Yuva köyünde hararetli vatandaşlar zehirlenme korkusuyla evlerini tecezzi ederek, site merkezine yerleşmeye başladı. Köyde yaşamaya devam edenler hal bulunmasını isteyerek, yaşadıklarını gözyaşları ortamında anlattılar.

Bolu merkeze mecbur Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı’nın sonuç günü itibariyle başlayan zehirlenme vakalarında 1 gönül öldü, 141 can dahi hastanelerde otama altına makbuz. Hastalardan 115’i yapılan tedavilerinin peşi sıra taburcu edilirken, tedavileri bitmeme edenlerin ortada entübe edilen ve bunaltıcı bakımda hayat mücadelesi verenlerden dolgunca vukuf bekleniyor. Köyde mevcut su depolarında yapılan temizlik ve klorlama çalışmalarının arkası sıra vatandaşların evlerine sular baştan verilmeye başlamasına karşın suların içmece suyu namına kullanılmaması isteniyor.

Köyde mazlumluk bilge

Zehirlenme vakalarındaki artışlar ve zehirlenen vatandaşların durumları köyde yaşayanları erinçsiz ediyor. Kanalizasyon suyunu kullanamayan ve tırsmak kırcı günler dinç vatandaşlar, köyden kent merkezine barhana etmeye başladı. Sessizliğin bilge olduğu Yuva köyünde kalan vatandaşlar ise gene bozuk günlerine dönmeyi bekliyorlar.

“Elimi suya süremiyorum”

kanlı ishal ve gaseyan şikayetiyle gittiği hastanede tedavi gördükten sonra taburcu edilen Fatma Keskinkılıç (70), “İçim rahat değil. Suya elimi da süremiyorum. Korkuyorum. Amade suyla cağ yapıyorum. Amade suyla cağ hangi kadar evet. Bunu kim yaptıysa bulunmasını istiyorum. Sistem taşındı. Kimseler namevcut. Burada kalsalar hangi yapacaklar? Bakımsız suyu mu içecekler? Ben üstelik taşınalım diyorum. Hangi yapacağımızı ben dahi bilmiyorum. Eş alsak paramız bulunmayan. Eş kirası haddinden fazla pahalı” dedi.

Gözyaşlarını tutamadı

“Benim gelinim, torunum ölseydi ne yapardım?”

Torunu ve gelininin bile pestil olduğunu gözyaşları süresince anlatan Seher Kavcıoğlu (74), “Ben buraya geleli 40 sene oldu. Hakeza ayrımsız şey görmedim. Ne olacak bu mahallenin gayrimeskûn? Fevk ve Süfli Yuva’dahi ayrımsız şey olmuyor da burada sebep oluyor? Bunun ayrımsız nedeni var. Aynı öz yaptılar. Ulus kiraya gidiyor. Kiraya gidebilecek var, gidemeyecek var. Ben kiraya gitsem lacerem ödeyeceğim? Karşıdaki bitişik gitti. Yukarıdaki gidecek. Müstecir vardı gitti. Milletin çocukları 1 aydır Ankara’dahi. Benim torunum, gelinim hasta oldu. Hepimiz duygusal taşıyoruz. Benim torunum, gelinim ölseydi hangi yapardım? Tümce evini satıp gitmeye değişmeyen verdi. Köyden cenaze çıkıntı kabil sessiz kaldı. Oğlum sabahleyin işten geldi, cağ yapmadan yattı bala. Su gelmiyor. 1 haftadan beridir su namevcut. Çaypınar köyünde kızım var. Oradan doldurduk suları. Taşıma suyla hangi zamana kadar hile edeceğiz?” diye niteleyerek konuştu. – BOLUShare: