11. Anne Güreşi Dünya Şampiyonası Başlıyor

11. Aba Güreşi Acun Şampiyonası, 36 ülkeden katılacak sporcularla 4 Eylül’üstelik Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Hayat Merkezi’ndeki mersah alanında yapılacak.

Pandemi zımnında üç yıl aradan sonraları bu yıl 11’incisi gerçekleşecek şampiyonada onlarca güreş otoritesi, yüzlerce spor yöneticisi ve 150’ye yakın değme sportmen Hatay’dahi olacak.

“NENE GÜREŞİ ARTIK DÜNYADA TANINIR VE YAPILIR AYLA GELDİ”

5 bin almanak ağababa sporu anne güreşinin tanınması için ince yıllardır ceht harcayan Hatay büyükşehir Belediye Reisi ve tıpkı zamanda Acun Mader Güreşi Federasyonu Başkanı Lütfü Çekişme, mader güreşinin son yıllarda tanınır ve yapılır hale geldiğini söyledi.

Almanya, Romanya, İran, Gürcistan ve Azerbaycan’üstelik turnuvaların yapıldığınıbelirten Cidal, “5 bin almanak sporumuzu önce kentimizde ve dolay illerde, daha sonradan tamam ülkemizde ve peşi sıra dünyada yaygınlaştırdık. Türkiye şampiyonlarına bini fazla sporcu katılır oldu. Dünyada 60 kadar federasyon kurduk. Almanya, Romanya, İran, Gürcistan ve Azerbaycan’üstelik turnuvalar yapılır oldu” dedi.

“KOCAKARI GÜREŞİ SEVİLEN BİR SPOR HALİNE GELDİ”

Mader güreşinin müstehap bire bir spor haline geldiğini nâkil Kavga, “Anne güreşimiz, Hatay ve Türkiye sınırlarını aşarak kıtalara yayıldı. Akıbet etap müstehap tıpkısı spor oldu. Bu şampiyona ile Hatay ilimizi ve sunturlu Türkiye’mizi, gündüz, kültür, gelenek, görenek ve bir nice zenginlikleri ile bütün dünyaya tanıtmaktayız. Bu sayede 5 bin yıllık mader güreşimiz müstahak olduğu yere yükseldi” diye konuştu.

Acun Kocakarı Güreşi Federasyonu Kurucu Başkanı İbrahim Öztek, mader güreşine verdikleri emeklerin olimpik adımlar olduğunu belirtti.

Mader güreşini geliştirirken yüzlerce ve antrenör, binlerce lisanslı sportmen yetiştirdiklerini dahi belirten Öztek, “Sporumuzu geliştirirken, yüzlerce yargıcı, çalıştırıcı ve binlerce lisanslı sporcu yetiştirdik. Judo, Kuraş, Nesil Güreşi, azade ve Greko-Anlatı güreşi üzere sporları eden sporcularımızın tümü Ana Güreşinde yarışmaktadır. Geçen kamer yaptığımız Türkiye şampiyonası esas güreşte, Acun Greko-Anlatı Şampiyonu Gaziantepli Hazar Güngör böke olmuştur. Mader güreşini kolaylaştırmak üzere maharet, kodifikasyon, duraç ve yargıcılık kaidelerini içeren kitaplar yazdık” dedi.

ÖZTEK: “FEDERASYON KADROLARIMIZDA BİRBİRİNDEN DEĞERLİ İSİMLER VAR”

Federasyon kadrolarında düzlük alan isimlerin her birinin birbirinden değerli olduğunu sözlerine ekleyen Öztek, “Basınımızın ve nişane organlarımızın bize desteği haddinden fazla şişman. Biraz da devletimizin desteğine ihtiyacımız var. Ego milli aynı sporcu ve Olimpian olarak ülkemizde ve dünyada judo, karate, kuraş, aikido, wushu-kung fu kadar spor dallarında koskocaman hizmetlerde bulundum. Başkanımız Lütfü Çekişme spor, firez ve bilim insanı. Asbaşkanlarımız Mustafa Karagöl ve Muzaffer Ilıcak kızıl spor adamları. Sporlarımızı tamamen ilmî adına yücelttik ve bugün üstelik ağırlığımızı mader güreşine verdik. Zaman kocakari güreşimiz bile yüceliyor. Cümle sporcularımıza dosdoğru ve kalburüstü yarışmalar diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: