28 Gücük Ay davasına bitmeme edildi

Yargıtayın fesih kararının peşi sıra 28 Şubat davası sanıklarından emekli orgeneraller Orhan Yöney ve Şükrü Sarıışık ile dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz’ün de aralarında bulunduğu 16 sanığın baştan yargılandığı davaya bitmeme edildi.

Ankara 5. Okkalı Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklanmadan sanıklardan bazıları ile avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Yaşar Sezikli, savcının önceki oturum asıl üzerine mütalaasını sunduğunu hatırlatarak, buna ilgili defans yapmaları üzere taraflara saraka verileceğini söyledi.

Bazı sanık avukatları, savunmaların alınmasına geçilmeden ilk dosyaya yıpranmamış delillerin kazandırılması için taleplerini dile getirdi.

Mahkeme heyeti, talepleri kullanmak üzere duruşmaya küşayiş verdi.

Başkan Sezikli, müzekkerinin ardından duruşma heyetinin küşayiş kararlarını açıkladı.

Buna bakarak, 7 Nisan 1997’dahi sanıkların katıldığı toplantının tutanaklarının imhasına ilişkin belgelerin olup olmadığının, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığından sorumasına karar verildi.

Ayrıca ülkü dosyasındaki kâh belgelere imza ve isimlerin sonra eklenip eklenmediğinin tespiti üzere Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, TÜBİTAK, Güllabi Umumi Komutanlığı ve Güven Umumi Müdürlüğünün kriminal laboratuvarlarına abece yazılmasına hükmedildi, mahkeme 20 Mart’a ertelendi.

Yargıtay 16 sanığın hükmünü bozmuştu

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski orgeneraller Acar Tıpkısı, Gösterişli Doğan, Fevzi Türkeri, Ahmet Çörekçi, İlhan Kılıç, zahmetli korgeneraller Ağır Sıklet Saner, Saika Türker, Vural Avar ve Hakkı Kılınç, mütekait koramiral Aydan Erol, zahmetli tümgeneraller Erol Özkasnak, Cevat Ana Özkaynak, Kenan Deniz ve emekli tugay İdris Koralp için “hükümeti zorla görev görmekten men” suçundan verilen müebbet mapushane cezasını onamıştı.

Aynı cezaya çarptırılan sanıklar Halil Eksiksizlik Gürüz, Erdoğan Öznal, Hayri Bülent Alpkaya ve Muhittin Erdal Şenel’in ise “müzaheret eden” sıfatıyla cezalandırılmaları gerektiği gerekçesiyle haklarındaki mahkumiyet kararını bozan Daire, haklarında “müruruzaman” dolayısıyla sukut kararı sunulan sanıklar Orhan Yöney, Şükrü Sarıışık, İzzettin İyigün, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Altaç Atılan, Ersin Yılmayan, Heybet Turan, Yücel Özsır, Metin Yaşar Yükselen, Arkadaş Zeytinci ve İbrahim Selman Yazıcı’nın ise diğer sanıklarla “bilinmeyen ittifakları”nın olduğu gerekçesiyle cezalandırılmalarını istemişti.

Haklarında iptal kararı verilen 16 sanık, Ankara 5. Çetin Ceza Mahkemesi’nde baştan yargılanmaya başlanmıştı.

Share: