5. LEHÇE LİVİNG LAB ZİRVESİ BAŞAKŞEHİR’DE YAPILDI

Başakşehir, Lehçe Living Lab Zirvesi’ne tıpkısı misil henüz karı sahipliği yaptı. Bu sene beşincisi yapılan şahika ile amme kurumları, hür teşebbüs, yetişek kurumları, para kuruluşları ve girişimcilik ekosistemi arasındaki iş birliğinin güçlendirilerek Living Lab’ler amacıyla yeni modellerin geliştirilmesi amaçlandı.

Başakşehir Belediyesi, ‘Daha Aptal Ayrımsız Gelecek İçin Living Lab’ler’ sloganıyla 23 Kasım’birlikte gerçekleştirilen 5. Lehçe Living Lab Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Doruk ile altmıştan aşkın inovasyon ve girişimcilik merkeziyle ülküsel tıpkı ekosisteme topluluk olan İstanbul’un; Balkan ülkeleri, MENA Bölgesi ve Avrupa beyninde tıpkı güreşçi köprüsü vazifesi görerek bölgesel benzeri girişimcilik merkezi olma önünde sakıncasız adımlarla ilerlemesine dahi ulama sağlanacak. Uray başkanları, KEZ temsilcileri, ENoLL temsilcileri, para kurumları yöneticileri, akademisyenler, girişimcilik ekosistemi paydaşları ve Living Lab uzmanlarının katılımıyla yapılan zirvede kamu kurumları, özel sektör, eğitim bilimi kurumları, mal kuruluşları ve girişimcilik ekosistemi arasındaki teşrikimesai güçlendirilerek Living Lab’ler için yıpranmamış modeller geliştirildi.

Başakşehir Belediye Reisi Yasin Kartoğlu’nun yanı sıra Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün da katılacağı Bölgesel Living Lab Zirvesi’ne antrparantez; gerçekleştirdikleri konuşmaları ile Evdokimos Konstantinidis, Eddy Hartog Head of Unit, Ersin Pamuksüzer, Martina Desole ve Güray Karacar dahi katıldı.

‘AVRUPALI RAKİPLERE RAĞMEN FİNALE KALDIK’

Başakşehir Belediye Reisi Yasin Kartoğlu ise ‘Bugün Living Lab Zirvesi’nin 5’incisini Başakşehir Şehremaneti bakım binamızda gerçekleştiriyoruz. Bir Nice katılımcımız var. Bugün zirvemizi tamamlayacağız. Living Lab İnovasyon ve Teknoloji Merkezi’ni Başakşehir Belediyesi kurmuştur. Şehrin, fikirli şehir olarak dizayn edilmesi konusunda birlikte bize önderlik etmiş aynı sistemdir. Bir zamanda üretilen teknolojinin şehre yansımasını, ülkeye katma ayar üretmesini ve fayda getirmesini de Living Lab yoluyla sağlamış olduk. Çokça bulunmaz projeler, unicorn, milyarlık projeler oldu. Bundan 2 ay geçmiş yapılmış olan Avrupa İnovasyon Başkenti yarışmasında, Başakşehir Belediyesi Living Lap sistemiyle rakiplerinin topu Avrupa’nın şişman şehirleri olmasına rağmen belki da tarihinde ilk defa Avrupa’de bir kaymakamlık belediyesi finale kaldı. Bu, bizim üzere büyük bire bir gururdur. Özge yıllarda üstelik bir numara olmayı hedefliyoruz’ şeklinde konuştu.

‘BAŞAKŞEHİR’İ YAŞIT ALDIK’

Şanlıurfa Şehremini Zeynel Abidin Beyazgül, ‘Bugün Başakşehir’deyiz. Başakşehir bizim amacıyla çokça büyük. Bize bilişimde avangart olan benzeri kaymakamlık. Bu yüzden dahi Şanlıurfa’nın öncüsü oldu. Ben şehremini olduktan bilahare her devir Başakşehir’i takip ettik. Başakşehir ile cömert kent olduk. Bu kardeşliğin sonucu namına üstelik onlarda olan bir nice şeyi kendimize almaya çalıştık. Bu zirvede üstelik Başakşehir avangart oldu. Biz bile örgen olduk. Demin beraber iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Elbette bu şahika, gençlerimiz üzere haddinden fazla yetişkin. Enformatik ve dijital teknoloji hayatımızda heybetli bir boşluğu dolduruyor. Şanlıurfa’nın gözyaşı ortalaması 20.6 olan bire bir şehir. Çocuklarımızın sınırlı kesiminin eğilimi bittabi kim bilişime dijitale ve dünyanın böyle bire bir yönü var. Yasin başkanımıza bile buradan teşekkürname ediyorum. Evveli bilimin merkezi ergin Harran’dahi haddinden fazla olgun adamları bilgili. Biz inanıyoruz kim bugün üstelik dünyada bilime külfet edecek gençlerimiz yetişecektir. Elbette bu yolda dahi birlikteliğimiz, beraberliğimiz inşallah devam edecektir’ dedi.

Share: