Afyonkarahisar’da dertli mevcut 2 puhuya otama

AFYONKARAHİSAR’birlikte, kırsal alanda gaileli kâin 2 puhu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Çandır Hayatı Istirdat Iyileştirme Yetişek Aplikasyon ve Araştırı Merkezi’nde (AKÜREM) tedaviye alındı.

Kırsalda farklı zamanlarda yaralı mevcut 2 puhu, Natür Siper ve Milli Parklar ekiplerine teslim edildi. Ekipler, kuşları otama üzere AKÜREM’e getirdi. Burada tedaviye alınan puhulardan birinin, kanadındaki kesinti sonrası uçamayacağı belirlenirken, diğerinin ise iyileşmesi üzere gelişmemiş müddet elan beklenmesi gerektiğine karar verildi.

Bu sene 1 haftada 2 puhunun Natür Koruma ve Milli Parklar yetkililerince merkeze ulaştırıldığını belirten AKÜREM Müdürü Prof. Dr. Emine Hesna Kandır, “Puhu kuşları baykuşların arz büyükleri, haddinden fazla birlikte kıymetli görülürler. Hayat alanları ormanlık alanlardan dağlık alanlara kadar çeşitlenebilir. Besinleri dahi haddinden fazla türlü. Böcekten tutun bile tıpkısı kara yavrusuna kadar memeli kuş, kemirgen birçok hayvanı kumanya menülerinde görebiliriz. Bu elimdeki puhu, şu anda ruh çarpması dolayısıyla geldi. Hangi yazık ki kanadının bire bir kısmını kaybetti. Doğaya dönmesi mümkün olamaz. Anlaşılan tıpkı tabii hayat parkına göndereceğiz. Hayatına orada devam edecek. Sair puhu için ise zehirlenmeden şüphelendik. Şu dakika umumi durumu çabukça iyileşiyor. Besinsiz artmış, ayrıntılı süre beslenememiş, o yüzden tutkun. Daha doğaya dönebilecek durumda değil. Onun dahi otama süreci bitti amma besinle ilişkin iyileştirme süreci devam ediyor. Yakın zamanda doğaya döner sermaye, diyerek umut ediyoruz” dedi.

Bu sene 24 kuşun canlılık çarpması sonucu AKÜREM’e getirilerek tedaviye alındığına özen çeken Prof. Dr. Kandır, kuşların yüzde 75’inin yırtıcı olduğunu ve muhacir kuşların bile zindelik çarpmasına maruz kaldığını söyledi.

Share: